جزیره هرمز

آشنایی با جزیره هرمز و راهنمای سفر به سرزمین کوه های رنگین کمانی

خلیج فارس، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد. از بنادر زیبایش و شب های زنده شان، تا جزایر ریز و درشتی که در فصل زمستان، گردشگران زیادی را برای سرگرمی به سمت خود می کشاند. چند سالی می گردد که جزیره هرمز که در نزدیکی قشم واقع شده است، هواداران زیادی پیدا نموده است. اگر دوست دارید یک سفر زمستانی به یکی از نقاط ایران داشته باشید، هرمز می تواند یکی از برترین انتخاب ها باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا راهنمای سفر به این جزیره دوست داشتنی را باهم بخوانیم.


فهرست مطالب


جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمزه، جزیره ای در 42 کیلومتری خلیج فارس است. شکل این جزیره از روی نقشه، شبیه یک مخروط ناتمام است. فقط یکی از روستاهای هرمز دارای سکنه است و کسی در باقی قسمت های آن زندگی نمی نماید.جزیره هرمز حدودا 8 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد. جزیره هرمز از نظر موقعیت استراتژیک به عنوان کلید خلیج فارس مطرح می گردد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی مراکز خرید اصفهان را بخوانید.

اگر می خواهید به جزیره هرمز برسید، دو راه پیش روی شماست. راه اول این است که به وسیله اسکله شهید حقانی بندرعباس به این جزیره برسید که بیش از نیم ساعت (بسته به شرایط آب وهوایی و شرایط دریا) طول می کشد. راه دوم هم این است که صبح زود از طرف جزیره قشم به اسکله شهید ذاکری بروید و با قایق موتوری با حدود نیم ساعت قایق سواری این جزیره زیبا برسید.

جزیره هرمز به خاطر خاک سرخش مشهور است. رسوبات زمین شناختی و مواد معدنی خاک هرمز، این جزیره را به بهشت زمین شناسان تبدیل نموده است. بلندترین نقطه جزیره هرمز 186 متر از سطح دریا فاصله دارد. برترین فصل برای مسافرت به هرمز، نیمه دوم سال است. اواسط پاییز تا اواخر زمستان که هوای منطقه ها خلیج فارس کاملا بهاری و مطبوع می گردد، برترین زمان برای تماشای هرمز دوست داشتنی است.

معرفی جاهای دیدنی هرمز

جزیره هرمز درست مانند جزیره کیش بستر بی نظیر شگفتی های طبیعی است. وقتی به هرمز سفر می کنید، باید بدانید که فهرست بزرگی از تماشای های بی نظیر در انتظار شماست. در ادامه مجذوب نماینده ترین تماشای های هرمز را به شما معرفی خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دریاچه چیتگر کجاست را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی و آشنایی با دشت لاله های واژگون و فرش قرمزپوش لرستان

1- دره رنگین کمان

مجذوب نماینده ترین جاذبه جزیره هرمز، دره رنگین کمان است. رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به وجود آمدن طیف رنگ های متفاوت شده اند. هرکسی از تماشا اینهمه رنگ روی خاک کنار هم شگفت زده می گردد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی کوه های مریخی چابهار  را بخوانید.

جزیره هرمز

رنگ های قرمز، مشکی، نقره ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین کمان به چشم می خورد. این رنگ ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده و چشم ها را نوازش می دهد. این دره مثل دره ستارگان از تماشای های طبیعی منطقه است.

2- قلعه پرتغالی ها

حتما می دانید که بندرعباس و منطقه تنگه هرمز، جزو اولین منطقه ها ایران بودند که به دام استعمار افتادند. پرتغالی ها با لشکرکشی به تنگه هرمز و تصرف آن، قصد داشتند بر منطقه ها استراتژیک جهان مسلط شوند. نتیجه این فرایند استعماری، اشغال هرمز به مدت طولانی بود. هنوز هم بقایای لشکر پرتغالی ها در بندرعباس، جزیره قشم و جزیره هرمز قابل مشاهده است. یکی از این بقایا، قلعه پرتغالی ها است. بنایی جالب که از دوران استعمار پرتغال در خلیح فارس به جای مانده است. توپ ها و دیوارهای سنگی و مستحکم، اولین چیزی است که با ورود به قلعه پرتغالی ها توجه تان را جلب خواهد نمود.البته برای کسب اطلاعات بیشت میتوانید مقاله آشنایی با بافق را بخوانید.

در ورودی قلعه پرتغالی ها هم بازارچه ای محلی دایر است که برترین مکان برای خرید سوغاتی هرمز محسوب می گردد. می توانید صنایع دستی زنان هرمز، مانند سوزن دوزی های زیبا را با قیمت های مناسب از این بازارچه خریداری کنید.

اگر گذارتان به قلعه پرتغالی ها خورد، بازدید آب انبار این قلعه را از دست ندهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله در پاییز به کدام مناطق ایران سفر کنیم را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی و آشنایی با عمارت آصف وزیری یا خانه کرد + بررسی معماری بنا و بخش های عمارت آصف وزیری

3- دره مجسمه در جزیره هرمز

اگر حدود نیم ساعت تا ساحل هرمز پیاده روی کنید، به منطقه ای می رسید که دره مجسمه نام دارد. عوارض زمین شناختی جالب سنگ های رسوبی و آهکی، باعث شده اند تا سنگ هایی که از دل آب سر برآورده اند مثل مجسمه های طبیعی شکل داشته باشند.

جزیره هرمز

شما می توانید بسته به خلاقیت دیدتان شکل حیوانات یا اشیا مختلف را در سنگ های فرم گرفته ببینید. این جزیره برترین سوژه ها برای عکاسی را در اختیارتان قرار می دهد.

4- جنگل حرا

حرا یا مانگرو، گونه ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج فارس رشد نموده است. دسته ای از جنگل های حرای خلیج فارس در اطراف جزیره هرمز قرار گرفته اند.

جزیره هرمز

درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می توانند شوری را از آب بگیرند و درواقع یک آب شیرین کن طبیعی به حساب می آیند. جنگل های حرا طاقت سرما را ندارند و در دمای کمتر از 5 دره سانتی گراد آسیب جدی می بینند. این درختان در حالت مد در آب فرو می فرایند و در جزر حتی می توانید ریشه های آنها را ببینید. می توانید بعد از رسیدن به جزیره هرمز، از قسمت شمال شرقی آن سوار قایق موتوری شوید و از جنگل های حرا بازدید کنید.

5- جزیره هنگام و خاک های درخشان

بدون شک زیباترین ساحل ایران، ساحل نقره فام هنگام است. خاک ساحل هنگام به خاطر رسوبات مختلفی، به شکل براق و نقره ای به نظر می رسد. آب ساحل هنگام به خاطر وجود فیتوپلانکتون های آب، درشب درخشنده و رویایی هستند.

اگر به جزیره هرمز رفتید می توانید با اجاره یک قایق موتوری از ساحل هنگام و دلفین های بامزه ای که اطراف این جزیره پرسه می زنند، تماشا کنید. البته در بیشتر مواقع اجازه دسترسی و پیاده شدن در این جزیره را نخواهید داشت. متاسفانه رفتار نامناسب گردشگران با خاک هنگام باعث شده مسئولان محیط زیست استان هرمزگان، از ورود گردشگران به این ساحل زیبا جلوگیری نمایند.

6- غار مراقبه یا الهه نمک

یکی از عجایب جزیره هرمز، غار مراقبه است. دلیل نامگذاری این غار، سکوت مثال زدنی این غار است. دلیل سکوت و آرامشی که در این غار وجود دارد، وجود بلور نمک در آن است. بلور نمک، سروصدای اضافی محیط را به خود جذب می نماید که باعث می گردد انرژی مثبتی در غار جریان داشته باشد. یادتان باشد که حتما به این غار سر بزنید و کلی انرژی بگیرید. البته پیمودن این غار کار سختی نیست و اگر به غارنوردی و صخره نوردی وارد نیستید، هوس غارنوردی نکنید!

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی

این غار درست مثل تنگه چاهکوه یکی از زیباترین تماشای های طبیعی است که حال عاشقان طبیعت را خوب خواهد نمود.

7- غواصی در اطراف هرمز

یکی از مجذوب نماینده ترین فعالیت هایی که می توانید در جزایر خلیج فارس انجام دهید، غواصی است. اطراف هرمز به خاطر شرایط مساعد آب و عمق دریا، یکی از مناسب ترین مکان های غواصی در خلیج فار به شمار میرود. مخصوصا برای افرادی که غواصی بلد نیستند و تجربه شنا در آب های آزاد را ندارند.

تماشا کف دریا، ماهی ها و مرجان های دریایی در عین مجذوب نمایندهیت، بسیار آرامش بخش است. برای غواصی در اطراف هرمز باید یکی از تورهای نیم روزه غواصی درهرمز را رزرو کنید. همه تجهیزات غواصی به شما داده می گردد و هر دونفر با یک مربی وارد آب می شوند. نکته مهم اینکه مربی خانم های غواص هم خانم است.

8- فرش خاکی در جزیره هرمز

هنرمندان جزیره هرمز با استفاده از خاک های رنگی این جزیره، اقدام به خلق آثار هنری متفاوتی می نمایند. یکی از مجذوب نماینده ترین این آثار فرش خاکی است که در جای جای ساحل هرمز به چشم می خورد.

البته این کار از لحاظ زیست محیطی چندان درست نیست و به اکوسیستم هرمز ضربه می زند؛ اما با رفتن به هرمز حتما به فرش های خاکی برخواهید خورد.

هزینه های سفر به جزیره هرمز چگونه است؟

جدا از هزینه ای که باید برای رسیدن به بندرعباس یا قشم برای تماشای جاهای تماشای قشم بپردازید، سفر به هرمز یکی از کم هزینه ترین سفرهای شما خواهد بود. بسته به اینکه چقدر از بندرعباس فاصله دارید و با چه وسیله نقلیه ای خودتان را به این بندر می رسانید باید بین 100هزار تا 1میلیون تومان برای رفت و آمد به بندرعباس کنار بگذارید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به سرعین + در سفر به سرعین از کجا دیدن کنیم؟ + معرفی مهم‌ترین جاهای دیدنی سرعین

اما برای رسیدن به هرمز، باید چیزی حدود 20 هزارتومان هزینه کنید. قیمت سرگرمی هایی که در هرمز برای خودتان در نظر می گیرید، بسته به کیفیت و کمیت قیمت ها متغیر هستند. مثلا برای اجاره یک ساعته موتور سه چرخ سی هزارتومان می پردازید و برای تور نیم روزه غواصی حدودا بین 100 تا 150 هزار تومان در نظر بگیرید. بیشتر منطقه ها تماشای هرمز ورودی رایگان دارند و فقط برای بازدید از قلعه پرتغالی ها باید 2 هزارتومان ورودی بدهید.

اقامت در هرمز مثل کیش بسته به کیفیت محل اقامت قیمت های متفاوت دارد. تنها هتل هرمز، برای هرشب اقامت از مسافران 160 هزار تومان دریافت می نماید. علاوه بر هتل، می توانید از هاستل ها و اقامتگاه های بومگردی هرمز هم بهره ببرید. قیمت اقامت در این اقامتگاههای سنتی، از 50 هزارتومان آغاز می گردد و بسته به امکانات گاه تا 300 هزارتومان هم می رسد. البته شما می توانید در ساحل هرمز کمپ بزنید که رایگان هم هست. فقط رفت وامد آب هنگام جزر و مد را هم درنظر بگیرید.

هر وعده غذا درجزیره هرمز، دست کم 50 هزارتومان هزینه بر است. توصیه می کنم حتما غذاهای دریایی که با سس های محلی درست می شوند را امتحان کنید. سس های محلی که ساخته دست زنان هرمزی است، در ترکیب خود خاک سرخ هرمز هم دارد که طعم بسیار جالب و متفاوتی دارد.

بررسی چند توصیه برای سفر به هرمز

  • در سفر به هرمز حتما لباس های خنک زیاد به همراهتان داشته باشید. مخصوصا اگر درفصل های گرم تر سال به این جزیره سفر می کنید. پیاده روی های طولانی در این جزیره برای تماشا منظره ها طبیعی، احتیاج شما را به تعویض لباس افزایش می دهد.
  • برای کمپ زدن در ساحل هرمز، حتما مقدار بالا آمدن آب در هنگام مد را از محلی ها بپرسید. ممکن است حواستان نباشد و هنگام مد، اتفاق ناخوشایندی برای خودتان یا وسایل الکترونیکی تان بیفتد.
  • پاور بانک در سفر از اوجب واجبات است. نباید فراموش کنید آن را خودتان به هرمز ببرید تا دربه در شارژر نشوید! سعی کنید حتما ضدآفتاب و کلاه لبه دار را هم در وسایل تان بگنجانید تا موقع برگشت از هرمز، تبدیل به زغال نشده باشید.
  • به هیچ وجه هوس نکنید قسمتی از خاک هرمز را به عنوان یادگاری با خودتان ببرید! بااین کار طبیعت هرمز در طول چندسال نابود خواهد شد. ضمن اینکه این کار ممنوع هم است و در فرودگاه بندرعباس اجازه نخواهید داشت خاک را با خودتان جایی ببرید.
  • و حرفی تکراری که در انتهای همه مقاله های مربوط به بومگردی می گویم این است که: یادمان نرود که مردم روستاهای توریستی، بعد از بازدید ما هم قرار است به زندگی شان در آن روستاها ادامه بدهند. پس با محیط زندگی شان همانطوری برخورد کنیم که دوست داریم با محیط زندگی مان برخورد گردد.
  • یادمان باشد که هر منطقه ایران، فرهنگ و سنت مخصوص به خودش را دارد. مهربانی و مهمان نوازی اقوام مختلف ایرانی، به ما مجوز دستکاری بافت فرهنگی و سنتی منطقه ها مختلف را نمی دهد. سعی کنیم تا جایی که می توانیم با فرهنگ و سنت اقوام ایرانی با احترام برخورد کنیم و به هیچ وجه شکل سنتی منطقه ها را بهم نزنیم.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌گردی

سخن پایانی

شما در این مقاله با جزیره هرمز آشنا شدید. همچنین از راهنمای سفر به جزیره هرمز و جاذبه های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دره رنگین کمان چگونه جایی است؟

رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به‌وجود آمدن طیف رنگ‌های متفاوت شده‌اند. رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده و چشم‌ها را نوازش می‌دهد.

درختان جنگل حرا چه ویژگی دارند؟

حرا یا مانگرو، گونه‌ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج فارس رشد کرده است. درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می‌توانند شوری را از آب بگیرند و درواقع یک آب شیرین‌کن طبیعی به حساب می‌آیند.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید