جاهای دیدنی الجزایر

معرفی جاهای دیدنی الجزایر، جاذبه های گردشگری شگفت انگیز الجزایر در شمال افریقا

اَلجَزایر با نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر کشوری است در شمال قاره آفریقا، میان مراکش وتونس. پایتختش الجزیره نام دارد. مردم الجزایر عرب و بربر هستند، و دین رسمی‌شان اسلام و مذهبشان سنی است. مساحت آن ۲/۳۸۱/۷۴۱ کیلومتر مربع و در آمار سال ۲۰۰۹ (میلادی) جمعیت آن ۳۵/۳۶۹/۰۰۰ نفر بوده‌است. زبان رسمی الجزایر عربی است ولی به زبان بربری و فرانسوی نیز صحبت می‌کنند. در ژوئیه سال ۱۹۶۲ الجزایر پس از ۱۳۲ سال، استقلال خود را اعلام کرد و از استعمار فرانسه رها شد. پیش‌درآمد این رهایی هشت سال جنگ بود با صدها هزار کشته. سایه این گذشته بر مناسبات فرانسه و الجزایر هم‌چنان سنگینی می‌کند. الجزایر تحت تأثیر ناآرامی‌های سیاسی موسوم به بهار عربی که بخش‌هایی از خاورمیانه و شمال آفریقا را فرا گرفت، واقع نشد و عمدتاً از آن مصون ماند. ناظران معتقدند علت عدم سرایت بهار عربی به الجزایر، تجربه تلخی بود که مردم این کشور از کشتارهای خونین دهه ۱۹۹۰ داشتند.


فهرست مطالب


معرفی جاذبه های گردشگری الجزایر

۱- کوه های اطلس  Atlas الجزایر

یکی از مکان های دیدنی در الجزایر قاره آفریقا کوه های اطلس است. اطلس یکسری رشته کوه ها است که حداقل سه کشور الجزایر، مراکش و تونس را شامل می شود . بلندترین قله کوه اطلس Jebel Toubkal نام دارد که در مراکش واقع شده. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زیباترین سفرهای کویری را بخوانید.

جاهای دیدنی الجزایر

این سلسله کوه ها تا ۲۵۰۰ کیلومتر یا ۱۶۰۰ مایل گسترش می یابند. بسیاری از گونه های گیاهی و حیوانی در معرض خطر در کوه های اطلس وجود دارد و این دلیل اصلی است که این محدوده کوه ها محافظت می شود.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
زیباترین سفرهای کویری

۲- تیمگاد

تیمگاد یک شهر به جامانده از دوران امپراطوری روم با قدمت ۱۰۰ سال قبل از میلاد است که در کوه آورس الجزایر واقع شده است. این مکان در سال ۱۹۸۲ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقا است، که از سمت شرق به تونس و لیبی از سمت غرب به مراکشو صحرا، از جنوب غربی موریتانی، از سمت شمال به دریای مدیترانه و از سمت جنوب به نیجر و مالیمحدود است. مساحت آن حدود ۲/۳۸۱/۷۴۱ کیلومتر مربع یعنی تقریباً سه برابر فرانسه و در حدود یک برابر و نیم ایران است. از شهرهای بزرگ الجزایر، الجزیره پایتخت کشور، و وهران و قسنطینه و عنابه و باتنه را باید نام برد.

الجزایر بزرگترین کشور در آفریقا به لحاظ مساحت می‌باشد. مساحت این کشور ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۷۴۰ کیلومتر مربع است، قسمت اعظم مناطق ساحلی الجزایر کوهستانی است و بنادر طبیعی اندکی دارد. منطقه‌ای که از ساحل شروع می‌شود و تا تل اطلس امتداد می‌یابد، حاصل‌خیز می‌باشد. در جنوب تل اطلس استپ‌هایی وجود دارند که تا اطلس صحرایی امتداد پیدا می‌کنند، صحرا در مناطق جنوبی‌تر قرار دارد. جبال هقار منطقه‌ای مرتفع در مرکز صحرا و در جنوب الجزایر است.

شهرهای مهم الجزایر، الجزیره، آوران، قسنطینه و عنابه می‌باشند. شمال الجزایر آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای دارد. در تل اطلس، دمای هوا در تابستان بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در زمستان بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و رطوبت هوا زیاد است. در شرق الجزایر هوا اندکی سردتر است. از مشخصه‌های آب و هوایی الجزایر، بروز طوفان‌های شن می‌باشد. در الجزایر تنها بخشی از صحرا که در مدار رأس‌السرطان قرار می‌گیرد بسیار گرم است. میزان بارندگی در طول سواحل زیاد بوده و سالانه بین ۴۰۰ تا ۶۷۰ میلی‌متر برآورد می‌شود. بیشترین بارندگی در بخش مالی شرق الجزایر وجود دارد که به ۱۰۰۰ میلی‌متر در سال می‌رسد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای سفر به سان سیتی  را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
جاذبه شگفت‌انگیز آبشار ویکتوریا در آفریقا

۳- کوه های آتاور

پلاته آتاکور در پارک ملی آهگگار واقع شده و با قله های خالص و کوه ها پوشیده شده است. کل منطقه با چشم انداز شن و ماسه و قهوه ای و خشک پوشیده شده است. هیچ سیستم حمل و نقل برای رفتن به فلات وجود ندارد. قله های بسیار بالایی در فلات وجود دارد و این مکان در شرایط خود بسیار زیبا است.

۴- کوه های هوگگار  Hoggar

علاوه بر اطلس، شما می توانید از کوه هوگگار دیدن کنید. برای کوهنوردان این یک تعطیلات فوق العاده است است زیرا کوه ها و صعود به کوه ها بهترین راه برای صرف تعطیلات هستند.

بلندترین نقطه این کوه ها کوه تاهات است. ارتفاع آن ۹،۵۴۱ فوت یا ۲٫۹۰۸ متر است. این کوه ها به عنوان محل زندگی حیوان خطرناک به نام سگ شکار شده اند. بعضی از تالاب های شمال غربی آفریقا دارای تمساح اند . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای سفر به مصر  را بخوانید.

۵- شهر زیبای اورن

با معماری زیبا در شهر اورن، این یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای الجزایر است که هزاران نفر از مردم هر ساله بازدید می کنند.

جاهای دیدنی الجزایر

فرهنگ و تمدن اورن بزرگ است و توسط موسیقی هایی که دارای اصالت در شهر است، درهم آمیخته است. مغازه ها ، تئاتر و شمار زیادی از مساجد در اورن حضور دارند.

۶- قلعه فورت بنی هاممد Beni Hammad

فورت بنی هاممد، همچنین به عنوان Al Qal’a of Beni Hammad شناخته می شد، یک تأسیسات عربی بوده که در قرن ۱۱ ساخته شده است. این قلعه هنگامی که مرکز اصلی حکومت در زمان حکومت حامدین بوده ، پایتخت مسلمانان بوده است. این مکان دارای دسترسی راحتی است و در کوههای Hodna واقع شده است که ارتفاع آنها ۴،۶۵۲ فوت یا ۱،۴۱۸ متر است. بعدها در سال ۱۹۸۰ قلعه ای که در حال خراب شدن بود  توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شد. معیارهای سوم به این قلعه داده شده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به مصر + معرفی 12 جاذبه گردشگری سرزمین فراعنه

۷- انبه

Annaba مشهور است برای حضور غارهای بسیاری از روستاها و معابد که در قرون وسطی حضور داشتند. پورت های مختلف در آنابا در دسترس هستند و به عنوان یک بندر طبیعی محسوب می شوند. Hippo Regius و سایر فرهنگ ها، حوزه اصلی شهر و از جمله اصلی ترین جاهای دیدنی الجزایر محسوب می شوند.

۸- شهر مزاب

M’zab، Mzab یا همچنین دره M’zab نامیده می شود و در واقع یک فلات غنی از سنگ های آهکی است که در الجزایر به یک محل زندگی و تجاری تبدیل شده است. این یکی از مکان هایی است که در الجزایر باید بازدید کنید .

شهر M’zab توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده و این سازمان در سال ۱۹۸۲ با ضوابط دوم، سوم و پنجم، مکان را به عنوان دره مزاب در سال ۱۹۸۲ معرفی کرده است ، موقیعت خود شهر در کشور الجزایر مزاب در استان غردایهالجزایر است. این منطقه در ۶۰۰ کیلومتری جنوب شهر الجزیره واقع شده‌است.

۹- غدایی الجزایر

هنگامی که شما در مورد سنت ها، مذهب و غذاها صحبت می کنید، غدایی نامی است که به ذهن می رسد. لباس مردم در این شهر بسیار روشن است و آنها سعی می کنند که بهترین باشند.

جاهای دیدنی الجزایر

غذا و اقامت بهترین قسمت این شهر است. غردایا در وسط صحرای صحرا قرار دارد و از همه طرف با شن و ماسه پوشیده شده است.

۱۰- پارک ملی ال کلا

پارک ملی El Kala یکی از پارک های ملی در الجزایر است و همچنین جاذبه گردشگری به ویژه برای گردشگران خارجی است. این پارک ملی از سازمان IUCN دارای رتبه ۲ است و در منطقه El Tarf واقع شده است. این پارک در سال با مساحت ۸۰۰ کیلومتر مربع تاسیس شده است.

جاهای دیدنی الجزایر

پارک ملی El Kala به دلیل داشتن دریاچه های بسیار مشهور است و یکی از آنها دریاچه طبیعی Tonga است. این پارک در حال حاضر زیستگاه طبیعی حیوانات مختلف است و منطقه ای حفاظت شده به شمار می آید .

به اینجا سفر کرده‌اید؟
درباره پارک ملی سرنگتی تانزانیا، سفر به شگفتی های آفریقا

۱۱- موزه آثار باستانی الجزایر

الجزایر به داشتن موزه های بسیار برای بازدید کنندگان در این کشور مشهور شده است، موزه آثار باستانی یک موزه هنری است که آثار بومی الجزایر و برخی از قطعات رمی را نمایش میدهد . این موزه در اواخر قرن نوزدهم برای دیدارهای عمومی باز شد و بسیاری از الجزایری های تحصیل کرده به این موضوع به عنوان “پوشش بهترین انتخاب هنر در الجزایر” اشاره می کنند. این موزه را جذاب، فوق العاده و جامع نامیده اند .

۱۲- کنستانتین

این شهر از لحاظ سیاسی و فرهنگی تا اقتصادی، درجایگاه ویژه  ای قرار دارد. کنستانتین محل معنویت مدرن است و زیبایی در راه های خاص خودش است. زیبایی منظره کل منطقه به شدت در یک فضای بزرگ پخش می شود. مردمی که در اینجا زندگی می کنند احساس فانتزی و لذت در این شهر شگفت انگیزرا تجربه می کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جاهای دیدنی الجزایر آشنا شدید. همچنین از موقعیت و جادبه های آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا برای سفر به الجزایر به ویزا نیاز داریم؟

بله، اتباع ایرانی برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزا دارند.

بهترین زمان برای سفر به الجزایر چه در ماهی است؟

ماه‌های آوریل تا مارس یا اکتبر تا نوامبر بهترین زمان سفر به الجزایر از نظر آب و هوایی است.

پیشنهاد ما به شما

شهر توریستی و دیدنی آفریقا

معرفی ۶ شهر توریستی و دیدنی آفریقا

آفریقای جنوبی یکی از کشورهای زیبا در جنوب قاره آفریقا است که به دلیل داشتن …

دیدگاهتان را بنویسید