رشته کوه آلپ

رشته کوه آلپ کجاست؟ + سفری ماجراجویانه به کوه های آلپ و جاهای دیدنی بی‌نظیرش

کوه های آلپ یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های گردشگری دنیا است و فرصت لذت بردن از طبیعت بی‌نظیر را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما این تمام مزیت‌های این رشته کوه پهناور و زیبا نیست. در این رشته کوه شما فرصت‌ تجربه‌هایی مانند ماجراجویی در این کوهستان، ورزش مفرح اسکی، اسنوبرد، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و انواع ورزش‌های آبی را دارید. همچنین یک مکان عالی برای چند روز زندگی به‌دور از هوای آلوده و شهر های پر هیاهو و تجربه زندگی در ارتفاعات و در دمای بسیار پایین باعث می‌شود تا شما به یک آرامش خاص و مثال‌زدنی دست پیدا کنید در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با کو‌ه‌های آلپ بیشتر آشنا کنیم.


فهرست مطالب


رشته کوه آلپ کجاست؟

اگر می‌خواهید بدانید رشته کوه آلپ کجاست، باید به بخش جنوبی و مرکزی نقشه اروپا مراجعه کنید. این رشته کوه با طول 1200 کیلومتر، از شمال دریای مدیترانه (در نزدیکی کشور موناکو در جنوب فرانسه) تا سوئیس ادامه یافته است. نقشه رشته کوه آلپ بیانگر وسعت 207000 کیلومتر مربعی آن است. بیشترین عرض رشته کوه آلپ 250 کیلومتر است که بین ایتالیا و جنوب آلمان دیده می‌شود.

رشته کوه آلپ

آلپ یک رشته کوه ناپیوسته است؛ به عبارتی دیگر این رشته کوه از قله‌ و دره‌هایی تشکیل می‌شود که در ارتفاع و عمق با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی رشته کوه آلپ به سه بخش مرکزی، شرقی و غربی تقسیم می‌شود که در ادامه به جزئیات مربوط به هر یک می‌پردازیم.

رشته کوه آلپ شرقی

بخش شرقی کوه آلپ در اصل در کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا و اسلوونی قرار دارد و مناطق معروفی همچون باوارین آلپ، آلپ کارنیک، آلپ دیناری، آلپ دولومیت و جولیان آلپ را تشکیل می‌دهد. وسعت این بخش از آلپ به 130 هزار کیلومتر مربع می‌رسد و کوه پیز بوئین مرتفع‌ترین نقطه در آن است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی بزرگترین موزه های جهان که پیش از مرگ باید از آنها دیدن کرد + بررسی آثارهنری آن ها

رشته کوه آلپ مرکزی

رشته کوه آلپ مرکزی از گذرگاه بزرگ سنت برنارد و مرزهای بین سوئیس و ایتالیا تا گذرگاه اسپلوگن ادامه یافته است. در این بخش از آلپ قله‌های مهمی همچون ماترهورن و ویشورن قرار دارد. از دریاچه‌های مهم این بخش نیز می‌توانیم به دریاچه ماجیوره و کومو اشاره کنیم.

رشته کوه آلپ غربی

بخش غربی رشته کوه آلپ شامل آلپ فرانسه، شمال غربی ایتالیا می‌شود و تا دریاچه ژنو و دره رون در سوئیس ادامه می‌یابد. شکل این رشته کوه شامل سنگ آهک‌های آلپ دریایی (نزدیک دریای مدیترانه)، بریدگی‌های عمیق فرانسه و انواع یخچال و قله بلورین در آلپ می‌شود. مون بلان که بلند‌ترین قله آلپ است در رشته کوه آلپ غربی قرار دارد. بنابراین بخش وسیعی از آلپ در اروپاست و اگر با تورهای اروپا سفر کردید، می‌توانید از نزدیک آن را ببینید.

رشته کوه آلپ در کدام کشور است؟

هشت کشور در اروپای مرکزی به کشورهای آلپی معروف هستند که شامل اتریش، فرانسه، آلمان، ایتالیا، لیختنشتاین، اسلوونی، موناکو و سوئیس می‌شوند و از میان آن‌ها سه کشور سوئیس، ایتالیا و فرانسه بیشترین وسعت آلپ را به خود اختصاص داده‌اند. اما رشته کوه آلپ آلمان نسبت به آن‌ها وسعت کمتری دارد. علاوه بر کشورهای آلپی، بخشی از کشورهای بوسنی و هرزگوین، آلبانی، سیبری، مونته‌نگرو و در منطقه بالکان نیز شامل ارتفاعات آلپ می‌شوند. درصد وسعت قرارگیری آلپ در کشورهای مختلف به شرح زیر است:

  • 7% از کل آلپ در اتریش است؛
  • ایتالیا از 27.3% وسعت آلپ برخوردار است؛
  • فرانسه شامل 21.4% از رشته کوه آلپ است؛
  • سوئیس نزدیک به 13.2% از وسعت آلپ را شامل می‌شود؛
  • اسلوونی دارای 3.5% از وسعت آلپ است؛
  • رشته کوه آلپ آلمان نیز 5.8% از کل وسعت این رشته کوه را دارد.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
بهترین زمان سفر به تفلیس؛ شهری با تاریخ ایران و روسیه در گرجستان

معروف ترین کوه های آلپ کدامند؟

بلندترین قله رشته کوه آلپ

مون بلان بلندترین قله رشته کوه آلپ است. این قله بلند‌ترین قله اروپا نیز محسوب می‌شود که ارتفاع آن به بیش از 4800 متر می‌رسد. این قله در آلپ فرانسه قرار دارد و فاصله آن با مرزهای ایتالیا کم است و سالانه بیش از 20 هزار گردشگر به آن صعود می‌کنند. قله مون بلان بزرگ‌ترین یخچال در فرانسه است که عمق آن به 200 متر می‌رسد.

قله مونته روزا در آلپ

مونته روزا چند قله دارد که بلند‌ترین آن‌ها حدود 4600 متر ارتفاع دارد. این قله مرتفع‌ترین نقطه در سوئیس است که در بخش شرقی پنین آلپ و مرز ایتالیا قرار گرفته است و دومین قله بلند این کشور نیز محسوب می‌شود.

این قله علی‌‎رغم برخورداری از مناظر زیبا معمولا نسبت به مون بلان خلوت‌تر است.

قله دام در آلپ

کوه دام یکی مرتفع‌ترین قله‌های اروپا است که فتح آن نسبت به سایر قلل ساده‌تر است. زیرا مسیر این قله مستقیم است.

رشته کوه آلپ

اگرچه قله دام در نزدیکی مرز قرار دارد اما به طور کلی از قلل خاک سوئیس محسوب می‌شود. این قله برای اولین بار در سال 1858 فتح شد.

قله لیسکام در رشته کوه آلپ

این قله 4500 متری در مرز سوئیس و ایتالیا قرار دارد. این کوه به دلیل بهمن‌های خطرناک به آدم خوار مشهور است.

و قبل از سال 1861 کسی نتوانسته بود آن را فتح کند. کوهنوردان امروزی نیز با احتیاط زیاد و پیگیری مکرر شرایط آب و هوایی از از این کوه بالا می‌روند.

قله ویشورن در آلپ

قله ویشون در نزدیکی کوه ماترهورن قرار دارد. ارتفاع این قله نیز حدود 4500 متر است.

زیبایی حیرت انگیز قله ویشورن به ماترهورن شباهت دارد اما گردشگران بسیاری از آن دیدن نمی‌کنند. زیرا بالا رفتن از آن نیازمند مهارت یخ‌نوردی و صخره نوردی است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
 بررسی و آشنایی با شهر وارنا  و مجموعه های تاریخی آن + معرفی تفریحات وارنا 

قله ماترهورن

اگر به دنبال عکس کوه آلپ بگردید بی شک یکی از اولین تصاویری که مشاهده می‌کنید قله ماترهورن است. هر ساله میلیون‌ها گردشگر با تور سوئیس سفر می‌کنند که تنها از مناظر این کوه دیدن کنند.

اما افرادی که هر ساله موفق به فتح این قله می‌شوند حدود 3000 نفر هستند. اگرچه فتح این قله جزو سخت‌ترین موارد نیست، اما به دلیل احتمال سقوط از صخره باید با راهنمایانی که این کوه را به خوبی می‌شناسند هم مسیر شوید.

معرفی مناطق کشور سوئیس از دیگر  جاذبه‌های دیدنی کوه های آلپ

کشور سوئیس بیشتر از کشورهای دیگر از مناطق زیبا و جاذبه ‌های دیدنی کوه های آلپ برخوردار است که ما  شما را با سه منطقه بکر آن بیشتر آشنا می‌کنیم .

 روستای Graubunden

روستای گرابوندن  در کشور سوئیس یکی از جاذبه‌های کوه های آلپ بوده که هوای بسیار پاکی دارد . طبیعت زیبا آن هر اسنانی را مجاب می‌کنند برای یک بار هم که شده به این روستا زیبا سفر کند، همچنین یکی از ویژگی‌های مهم روستای گرابوندن این است که این مکان در سوئیس بهترین جا برای ورزش شاد و انرژی‌بخش اسکی است.

گرابوندن طولانی‌ترین مسیر اسکی روی برف را در کوه های آلپ دارد که می‌توانید از این ورزش لذت ببرید.

کوه های آلپ و دره Lauterbrunnrn

در دل کوه های آلپ سوئیس یکی از زیباترین و رویایی‌ترین مناطق طبیعی اروپا قرار دارد . شاهکار خداوند در این دامنه را فقط با دیدن آن می‌توان حس کرد؛ منطقه‌ای به اسم لاوتربرانن. این مکان شگفت‌انگیز به خاطر داشتن دره های عمیق، چشمه‌های پر آب و آبشار های زیبا و بلند درک درستی از بهشت را به گردشگران می‌دهد.

دره‌ی لاوتربرانن به دره آبشار نیز معروف است، زیرا ۷۲ آبشار پرخروش در میان آن قرار گرفته. می‌توان با اطمینان کامل گفت که زیباترین دره جهان این دره طبیعی است .

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به یونان + بررسی و آشنایی با انتخاب بهترین زمان سفر به یونان + معرفی جاهای دیدنی و انواع غذاهای معروف آن

منطقه‌ای در سوئیس با نام Bernese Oberland

از جاذبه‌های طبیعی و گردشگردی سوئیس هرچی بگوییم کم گفته‌ایم، برنیز ابرلند از دیگر مناطق بسیار زیبای این کشور است . سرزمینی با دریاچه‌های خیره‌کننده و کوه‌های پر از برف که انگار شما به یک تابلو نقاشی روی دیوار سفر کرده‌اید تا مکانی روی این کره خاکی، در دل کوه‌های آلپ یک بهشت گمشده جای گرفته است.

پیاده‌روی دوچرخه‌سواری و قایق‌رانی در دل این طبیعت جذاب می‌تواند تا حد بسیار زیادی لذت‌بخش باشد.

منطقه‌ای در دل کوه های آلپ در کشور اتریش به نام  Gastein

این رشته کوه زیبا در کشور اتریش نیز سهمی از زیبایی‌های خداوند دارد و از جاذبه کوه های آلپ در این کشور می‌توان از شهر گستین نام برد. این شهر زیبا در دامنه این رشته کوه قرار دارد و دارای طبیعت مثال‌زدنی است. از دلایل مهم که این مکان را تبدیل به یک مکان گردشگری کرده است، آب‌های معدنی و گرمی است که در منطقه وجود دارد.

رشته کوه آلپ

این آب ها از پایین کوه می‌شود و از نظر خواص درمانی دارای خاصیت‌های بسیار زیادی است از این رو این موضوع باعث شده تا افراد بسیاری به این منطقه سفر کنند. اما جدا از این آب این شهر دارای یک هوایی مطلوب و پر از درختان بلند و زیبا است که شما می‌توانید در این منطقه یکی دو روزی به ماجراجویی‌های خود بردازید.

معرفی جاذبه‌های کوه های آلپ در کشور ایتالیا

 ایتالیا و جاده  The Stelvio Pass

در دل رشته کوه آلپ یکی از قدیمی‌ترین جاده‌های اروپا قرار گرفته که شهرت بسیار زیادی دارد.

نام این جاده ویوپارس است و در سال ۱۸۲۰ میلادی اتریشی‌ها این جاده را در کشور ایتالیا احداث کردن. این جاده یکی از جذاب‌ترین نقاط کوه‌ های آلپ است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای کامل سفر به استانبول + معرفی مکان های گردشگری و مراکز خرید در استانبول + نکاتی که باید در سفر بدانید!

دریاچه Maggiore

یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مکان ها در کشور ایتالیا قطعا دریاچه ماگیوره است که منظره‌ای بسیار زیبا برای گرشگران طبیعت دوست به وجود آروده است. طبیعت بکر و آب وهوای این منطقه باعث شده که مکانی بسیار مناسب برای یک پیک‌نیک چند ساعتی باشد.

در این منطقه در ماه‌های تابستان فستیوال‌های مختلفی برگزار می‌شود که شما می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید و از آن لذت ببرید. همچنین ورزش دوچرخه‌سورای یکی از فعالیت‌های سرگرم کنند این منطقه رویایی و دل انگیز است.

پارک ملی  Gran Paradiso

پارک ملی گرن پارادیسو در قسمت شمال غرب کوه‌ های آلپ در ایتالیا قرار دارد و گردشگرانی که علاقه به ورزش کوه‌نوردی دارند این منطقه می‌تواند بسیار مناسب باشد. این کوه شگفت‌انگیز از چشم انداز بسیاری زیبا ای برخوردار است که تماشای آن برای هر فردی می‌تواند لذت‌بخش باشد. در بخش دامنه ی این کوه یک دریاچه بسیار رویایی وجود دارد که فضا را برای شما به شکل فیلم‌های هالیوودی می‌کند. این منطقه از نظر حیات وحش نیز غنی است و دارای حیواناتی مانند بز کوهی، عقاب و سایر حیوانات است.

سخن پایانی

تقریبا هر ایرانی با شنیدن کوه های آلپ صحنه‌هایی از کارتن دوست‌داشتنی بچه‌های کوهستان آلپ را در ذهن خود تداعی می‎‌کند و دوست دارد برای یک‌بارهم که شده این منطقه ی رویایی کودکانه خود را از نزدیک ببیند. این رشته کوه همان‌طور که ذکر شد بسیار بزرگ و زیبا است و شما در هر منطقه از آن که بروید با زیبایی‌ها و ویژگی‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوید. اگر شما تجربه سفر به کوه‌های آلپ را داشته‌اید حتما تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید و از زیبایی‌های این سفر برای ما بگویید.

پیشنهاد ما به شما

مکان دیدنی اسکاندیناوی

معرفی۱۰ مکان دیدنی اسکاندیناوی در سال 2023

شمالی‌ترین بخش اروپا، یعنی سرزمین‌های نوردیک که شامل کشورهای اسکاندیناوی و اقیانوس اطلس می‌شوند، علاوه …

دیدگاهتان را بنویسید