آبشار ویکتوریا

جاذبه شگفت‌انگیز آبشار ویکتوریا در آفریقا

جاذبه آبشارویکتوریا، تجربه دیدنی از زیبایی و عظمت بر روی رودخانه زامبزی است و در مرز بین زامبیا و زیمبابوه قرار دارد. قبیله کولولو که در دهه 1800 در این منطقه ساکن بودند، آن را «Mosi-oa-Tunya» به معنی «دودی که رعد می‌زند» توصیف کردند. به عبارت امروزی‌تر، آبشار ویکتوریا به عنوان بزرگ‌ترین پرده آب در حال سقوط در جهان شناخته می‌شود. این عجایب هفتگانه طبیعی جهان، پهن‌تر از آبشار استنیاگاراو بلندتر ازایگوازو هستند و فعالیت‌های بیشتری برای گردشگران نسبت به مجموع هر دوی آن‌ها ارائه می‌شود. در ادامه مقاله اطلاعات جالبی از آبشار ویکتوریا کسب خواهید کرد.


فهرست مطالب


آبشار ویکتوریا کجاست؟

آبشار ویکتوریا شهری در بخش غربی زیمبابوه، در آن طرف مرزلیوینگستون، زامبیا و نزدیک بوتسواناست. این شهر در کنار آبشارها قرار دارد. این مقصد توریستی پرطرفدار هم برای جویندگان ماجراجویی و هم به گردشگران فرصت‌های زیادی برای اکتشاف دارد. خبر خوب این است که مهم نیست در کدام طرف آبشار ویکتوریا باشید، می‌توانید به راحتی از مرز عبور کرده تا طرف دیگر آن را‌ کشف کنید.

کشف آبشار ویکتوریا

نخستین ساکنان نواحی اطرافِ آبشار، بوشمن‌های خویسان هستند که از اواخر دوران پارینه‌سنگی در این منطقه ساکن بودند. پس از خویسان‌ها اقوام دیگری نیز در این منطقه سکونت گزیدند که از جمله آن‌ها می‌توان به اقوام توکالیا و ماکولولو اشاره کرد.

اما نخستین فرد اروپایی که از آبشارویکتوریا دیدن کرد، دیوید لیوینگستون بود که در جریان سفر اکتشافی‌اش در طول رودخانه زامبزی، در ۱۷ نوامبر ۱۸۵۵ به آن رسید. لیوینگستون که از نواحی بالا دست رود به آبشار رسیده بود، سپس با قایق به جزیره کوچکی در میان رودخانه رفت که اکنون به نام او خوانده می‌شود.

لیوینگستون که قبلاً آبشار انگونی را در نواحی بالا دست رود زامبزی دیده بود، با دیدن عظمت و شکوه آبشار ویکتوریت حیرت‌زده شد. او در خاطرات خود می‌نویسد: «هیچ کس نمی‌تواند زیبایی این آبشار را با هیچ منظره‌ای در انگلستان مقایسه کند. هیچ فرد اروپایی تا به حال چنین چشم‌اندازی ندیده است؛ چشم‌اندازی چنان زیبا که احتمالاً فرشته‌ها هم هنگام پرواز مسحور آن می‌شوند.»

به اینجا سفر کرده‌اید؟
درباره پارک ملی سرنگتی تانزانیا، سفر به شگفتی های آفریقا

لیوینگستون بار دیگر در سال ۱۸۶۰ و این بار به همراه جان کرک، دیگر کاشف اسکاتلندی، برای مطالعه و بررسی بیشتر آبشار ویکتوریا به این ناحیه بازگشت. کاشف اروپایی دیگری که در این سال‌ها از آبشار ویکتوریا دیدن کرد، سرپا پینتو، کاشف پرتغالی بود. اما در کل آبشارویکتوریا تا پیش از افتتاح خط آهن منطقه در سال ۱۹۰۵، به ندرت مورد بازدید قرار می‌گرفت.

معرفی جاذبه‌های آبشارهای ویکتوریا

شما می‌توانید فعالیت‌هایی مانند رفتینگ در آب‌های سفید، تاب خوردن در تنگه، بانجی جامپینگ، بازدید از جزیره لیوینگ استون یا صرف شام در یک رستوران قدیمی را انجام دهید. فقط به خاطر داشته باشید که پاسپورت خود را برای عبور از گذرگاه مرزی آماده کنید! همچنین می‌توانید غروب باشکوه خورشید در رودخانه قدرتمند زامبزی، سافاری‌های شبانه در طبیعت و بازدید از پرورش کروکودیل را ببینید.

برای گلف‌بازان، هتل Elephant Hills Resort دارای یک زمین گلف 18 سوراخ است که توسط گری پلیر، گلف‌باز حرفه‌ای آفریقای جنوبی طراحی شده است. برای کسانی که سبک زندگی آرام‌تری را می‌پسندند، هتل‌هایی وجود دارند که چای بعدازظهر را روی چمن‌های آراسته با چشم‌اندازی از پل معروف گذرگاه زیمبابوه به زامبیا ارائه می‌دهند.

 آبشار ویکتوریا

برای کسانی که قصد دارند چند روزی در “victoria falls بمانند، پارک ملی هوانگ ارزش بازدید را دارد. این پارک از نظر وسعت و تعداد و تنوع بازی در کنار سکوهای تماشای تماشایی و اقامتی از جمله اقامتگاه‌هایی با خانه درختی (با یا بدون پنجره) در میان برترین پارک‌های ملی آفریقا قرار دارد تا احساس کنید با طبیعت یکی شده‌اید!

پارک ملی هوانگه دارای تمام حیوانات بزرگ (شیر، پلنگ، کرگدن، فیل و بوفالو) با تخمین بیش از 108 گونه جانوری و زندگی پرندگان قابل توجه است! بهترین زمان برای بازدید از ان آگوست تا نوامبر است، پارک ملی هوانگ حدود 102 کیلومتر از آبشار ویکتوریا فاصله دارد و می‌توان اتوبوس‌های شاتل را در آبشار ویکتوریا دید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به مصر + معرفی 12 جاذبه گردشگری سرزمین فراعنه

ویژگی‌های طبیعی آبشار ویکتوریا

آبشارویکتوریا تقریباً در میانه راه رودخانه زامبزی ( به طول بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر) قرار دارد. این رود پیش از رسیدن به آبشار، مسافت قابل توجهی را بر بستری از سنگ‌های بازالت و در میان دره‌های ایجادشده با تپه‌های ماسه‌سنگی طی می‌کند.

در نقاطی از رودخانه که عرض آن وسیع‌تر می‌شود، جزیره‌های کوچک پوشیده از درختی در میان آن به چشم می‌خورند که تعداد این جزیره‌ها با نزدیک شدن رودخانه به محل آبشارویکتوریا افزایش پیدا می‌کند. آبشار ویکتوریا با سقوط رودخانه زامبزی درون دره‌ تنگ و باریکی به ارتفاع بیش از ۱۲۰ متر شکل می‌گیرد. جزیره‌های فراوانی که در محل تاج آبشار قرار دارند، باعث می‌شوند تا آب رودخانه به شکل چند آبشار جداگانه درون این دره سرازیر شود.

میزان دبی آب (حجم آب خروجی در ثانیه) آبشارویکتوریا در فصول خشک و مرطوب سال تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد. در فصل مرطوب، میزان دبی آب این رودخانه در محل آبشار بالغ بر ۹۱۰۰ متر مکعب در ثانیه می‌شود و با بالا آمدن سطح آب، جریان رودخانه به شکل یک آبشار یک پارچه به دره سقوط می‌کند.

اما در فصول خشک سال، آبشارویکتوریا به چند آبشار مجزا با حجم آب کم تغییر شکل می‌دهد و دیگر خبری از مه و ذرات معلق ناشی از سقوط آب نیست، چنان که میزان کل دبی آب رودخانه به ۳۵۰ متر مکعب در ثانیه می‌رسد. سطح آب رودخانه در تنگه‌ زیر آبشار هم در فصول خشک و مرطوب بالغ بر بیست متر تغییر می‌کند.

آیا آبشار ویکتوریا بزرگ‌ترین آبشار دنیا است؟

 این آبشار با عرض 1708 متر (5604 فوت) و ارتفاع 108 متر (354 فوت) بزرگ‌ترین آبشار روی زمین است. آبشار فرشته در ونزوئلا بلندتر از آبشار ویکتوریاست اما ویکتوریا عریض‌‌تر است. این آبشار 1.5 برابر پهن‌تر و دو برابر ارتفاع آبشار نیاگاراست و برخلاف نیاگارا، پارک‌های ملی دیدنی دو طرف آن وجود دارد.

 آبشار ویکتوریا

زمانی که کاوشگر اسکاتلندی، دکتر دیوید لیوینگستون برای اولین بار در سال 1855 به آبشار نگاه کرد، نمی‌دانست که این آبشار به عنوان بزرگ‌ترین آبشار جهان و یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان تایید می‌شود. از هزاران سال پیش که مردم Mosi-oa-Tunya را کشف کردند، چیزی تغییر نکرده است. آنچه اکنون می‌بینید، همان منظره حیرت‌انگیزی است که لیوینگستون را شگفت‌زده کرد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاهای دیدنی الجزایر، جاذبه های گردشگری شگفت انگیز الجزایر در شمال افریقا

بهترین زمان بازدید از آبشار ویکتوریا:

زمان‌های مختلف سال تجربیات کاملا متفاوتی از منطقه فالز را ارائه می‌دهد. فصل اوج سیل حدود مارس و آوریل است که می‌توان قدرت کامل آبشار را با شکوه تمام مشاهده کرد. منظره هوایی آبشار در این زمان بسیار دیدنی است، با کاهش سیل، منظره آبشار در طول سال بهتر و بهتر می‌شود، اما در کمترین میزان در ماه‌های حدود نوامبر و دسامبر، آبشار به رودخانه‌های کوچک تبدیل می‌شود.

آبشار ویکتوریا در زیمبابوه یا زامبیا بهتر است؟

این کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. هر دو طرف مناظر باشکوهی از آبشار ارائه می‌دهند، اما این ترجیحات محل اقامت و انتخاب فعالیت‌هاست که ممکن است بر تصمیم شما تأثیر بگذارد. حدود سه چهارم آبشار ویکتوریا در زیمبابوه قرار دارد، این کشور بیشترین امتیاز را از آبشار ویکتوریا دارد. می‌توانید در مسیرهای پیاده‌روی پارک ملی آبشارویکتوریا قدم بزنید و از میان جنگل‌های بارانی پر پیچ‌وخم به سمت چشم‌اندازهای لبه دره بروید، جایی که جاذبه آبشار باشکوه ویکتوریا از شما استقبال می‌کند.

آیا می‌توان در استخر شیطان شنا کرد؟

استخر شیطان در سمت زامبیا آبشار ویکتوریا قرار دارد. این آبشار تقریباً در میانه راه در سراسر آبشار عرض مایل، نزدیک به جزیره لیوینگستون قرار دارد. استخر شیطان احتمالا بزرگ‌ترین استخر در جهان است. این استخر در لبه صخره‌ای طبیعی در آبشار ویکتوریا قرار دارد و تنها زمانی قابل دسترسی است که سطح آب در پایین‌ترین حد خود باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آبشار ویکتوریا در آفریقا آشنا شدید. همچنین از موقعیت و جاذبه های این آبشار آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به سان سیتی + معرفی بهترین جاهای دیدنی سان سیتی

پیشنهاد ما به شما

شهر توریستی و دیدنی آفریقا

معرفی ۶ شهر توریستی و دیدنی آفریقا

آفریقای جنوبی یکی از کشورهای زیبا در جنوب قاره آفریقا است که به دلیل داشتن …

دیدگاهتان را بنویسید