دشت لاله افتاده

معرفی و آشنایی با دشت لاله های واژگون و فرش قرمزپوش لرستان

لرستان یکی از زیباترین استان های ایران است و طبیعت گردان علاقه خاصی به شهرهای لرستان دارند. دشت لاله افتاده الیگودرز یا اشک مریم یکی از جاذبه های گردشگری لرستان و شهرستان الیگودرز است. این شهر در شرق استان لرستان قرار دارد که به جز این دشت پر از گل لاله، دیدنی های دیگری نیز برای ارائه دارد.


فهرست مطالب


دشت لاله های افتاده کجاست؟

دشت لاله الیگودرز در منطقه زز و ماهرو خوشه ای از روستاهای خوش آب و هوا است. این سطح در جاده شول آباد و در روستای خیرآباد قرار دارد. البته برای رسیدن به این روستا باید از روستای چشمه پر عبور کرد. برای رسیدن به جاده شول آباد در مسیر دشت لاله های افتاده می توانید در کمتر از یک ساعت از شهر الیگودرز خود را به این دشت لاله لرستان برسانید. اما راه دیگر این است که از مسیر خرم آباد، سپید دشت و سپس به جاده شول آباد بروید. مسیر دوم برای رسیدن به این سطح البته سفر طولانی است.

بررسی بهترین مسیر دسترسی به دشت‌لاله واژگون

برای رفتن از تهران به دشت لاله حاجیگون باید ابتدا از تهران به قم و سپس به اراک بروید. سپس از اراک به سمت جاده خمین حرکت کنید و به شهرک الیگودرس برسید. ابتدا وارد میدان امام این شهر می شوید و باید به راه خود ادامه دهید تا از ضلع جنوبی شهر خارج شوید و به سمت جاده شول آباد بروید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با تالاب گندمان بروجن را بخوانید.

دشت لاله افتاده

در این جاده از روستاهای زیادی عبور خواهید کرد که باید به سمت روستای چشمه پر و سپس خیرآباد حرکت کنید. با عبور از این روستاها به دشت زیبای لاله های افتاده می رسید. راه بعدی به سمت دشت لاله توانوان از سمت خرم آباد است که باید از سپیددشت عبور کرده و به روستاهای چشمه پر و خیرآباد بروید. مسیر دوم دارای جاده ای آسفالته و مسطح است و در طول مسیر آبشارها و رودخانه های زیادی را خواهید دید که از دیدن آنها لذت خواهید برد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
سفر به اطراف مشهد برای عاشقان طبیعت

منطقه دشت طلال تالان دارای آب و هوای خنک و آرام است. اگر از گرمای آزار دهنده اردیبهشت تهران خسته شده اید، این منطقه می تواند با هوای خوب پذیرای شما باشد.

موقعیت جغرافیایی لرستان دشت‌لاله واژگون چگونه است؟

از دیدنی های لرستان باید به دشت پر از لاله های افتاده اشاره کرد که یکی از زیباترین مناطق غرب کشور محسوب می شود. اگر عاشق کوهنوردی و هوای مطبوع تابستانی در روزهای گرم بهاری هستید، می توانید به لرستان و شهر زیبای الیگودرز بروید. این شهر در مثلث بین شهرهای اصفهان، اراک و خرم آباد قرار دارد. از شهرهای همجوار الیگودرز باید به خمین، گلپایگان، خوانسار، فریدونشهر و ازنا اشاره کرد.

این شهرستان در جنوب شرقی استان لرستان واقع شده و با آب و هوای کوهستانی، بهار و تابستان خنک و مطبوع است. در اواخر اردیبهشت که برف در دامنه کوه های اشترانکوه آب می شود، لاله های افتاده از زمین بیرون می آیند و منظره ای فوق العاده زیبا را خلق می کنند. این دشت در 35 کیلومتری جنوب شهر الیگودرز به عنوان یکی از 20 اثر ملی به ثبت رسیده است. در نزدیکی این دشت روستاهای فوق العاده زیبا و چشم نوازی وجود دارد که می توانند میزبان خوبی در روزهای بهاری شما باشند.

چقدر دشت لاله های واژگون را می شناسید؟

این دشت که یکی از دیدنی های برتر در الیگودرها به حساب می آید، 2900 هکتار وسعت دارد و اگر از بالا به آن نگاه کنید، به نظر می رسد که در حال تماشای یک لاله زیبا در هلند هستید. دشت لاله های افتاده مکانی بی نظیر برای عکاسی است که می توانید خاطرات زیبایی از سفر به استان لرستان را در آن ثبت کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با لاهیجان و موقعیت جغرافیایی آن + معرفی جاهای دیدنی لاهیجان

روستاهای زیادی در نزدیکی این دشت در دامنه کوه های اشترانکوه وجود دارد. این کوه ها بخشی از رشته کوه های زاگرس هستند که مانند کوهان شتر به یکدیگر متصل هستند. اگر اهل کوهنوردی هستید حتما از دشت لاله های افتاده دیدن کنید و یک روز را به کوهنوردی اختصاص دهید.در دل این کوه ها و در نزدیکی دشت لاله های افتاده، موسیر، پیاز بهار، کرفس کوهی، گل گاو زبان و سایر گیاهان دارویی که می توانند سوغات شما از این سفر باشند. همچنین کوه های اشترانکوه تا اوایل تیرماه پوشیده از برف است و منظره ای جذاب و دیدنی ایجاد کرده است. بسیاری از مردم این کوه ها را به نام آلپ ایران می شناسند.

چرا به اینجا می گویند دشت لاله های واژگون؟

این منطقه به دلیل پوشیده شدن از گل های لاله در فصل بهار به همین نام می باشد. البته برخی به این مکان «اشک های مریم» می گویند. طول عمر گل های لاله معکوس بین 40 تا 60 روز است که از اواسط فروردین از زمین بیرون می آیند و بهترین زمان برای دیدن آنها اواسط اردیبهشت است که تمام دشت پر از این گل ها شده و منظره ای جذاب را تشکیل می دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی کوه های مریخی چابهار را بخوانید.

هوای دشت لاله افتاده

به طور کلی شهرهای شرق و جنوب شرق لرستان دارای هوای کوهستانی، خنک و راحت هستند. هوای پاک، کوه های پوشیده از برف، رودخانه های سرسبز و چشمه های جوشان از ویژگی های این شهرهاست. الیگودرز، ازنا و دورود سه شهر نزدیک به هم هستند و هر سه شهر با جاذبه های گردشگری و طبیعی فراوان مانند این دشت با لاله های افتاده می توانند در فصل بهار میزبان شما باشند.

ماه های آبان، آذر، بهمن، اسفند و فروردین تا اواسط اردیبهشت بیشترین بارندگی را در منطقه دشت لاله لاله واگن دارند. در فصل زمستان بیشتر بارندگی ها به صورت برف می بارد که دشت لاله های افتاده را سفیدپوش می کند. خوشبختانه این شهر آب و هوای بدی ندارد و گرم ترین روز سال 35 درجه سانتیگراد بیشتر نیست. اما فصل زمستان به شدت سرد است و اگر می خواهید در این مدت به الیگودرس سفر کنید باید اقامتگاهی با وسایل گرمایشی کامل داشته باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
مقایسه هتل های هما و استقلال تهران

تا اواسط ماه مه، سرمای شدید زمستان در دشت لاله ناگانف فروکش کرده است و شما می توانید بدون نیاز به دستگاه خنک کننده مانند کولر یا حتی پنکه در یک خانه روستایی در هوای خنک اقامت کنید. از آنجایی که ممکن است در اواسط اردیبهشت بارندگی داشته باشد، بهتر است از قبل وضعیت آب و هوای شهر الیگودر را بررسی کنید و سپس به گردش بروید.

پوشش گیاهی و جانوری الیگودرز دشت لاله واژگون شد

همانطور که در بالا ذکر شد، گیاهان دارویی زیادی در دشت لاله های افتاده وجود دارد، مانند موسیر برای تهیه ماست و پیازچه، موسیر برای درمان بیماری های کلیوی و انواع سوپ، کرفس برای طعم دادن به ماست و دوغ، گل بیدمشک و … ریشه بیدمشک ، محمدی و … به این منطقه بروید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی مراکز خرید اصفهان را بخوانید.

دشت لاله افتاده

به دلیل آب و هوای مطبوع و پوشش گیاهی مملو از گل و گیاه، مزرعه زنبور عسل در منطقه دشت لاله الیگودرز فعالیت می کند که در طول سفر می توانید عسل طبیعی با طعم های مختلف تهیه کنید.در منطقه دشت لاله نوانال جانوران زیادی مانند بز، خرس، گرگ، خرگوش، روباه و پرنده زندگی می کنند. البته نگران حیوانات وحشی نباشید چون به دشت لاله لرستان نزدیک نمی شوند و می توانید به راحتی و بدون استرس از این منطقه دیدن کنید.

ویژگی های دشت لاله واژگون چیست؟

در نزدیکی این دشت روستاهایی مانند خیرآباد و چشمه پر وجود دارد که می توانند با مردمی مهمان نواز و صمیمی پذیرای شما باشند. می توانید در خانه های روستایی بمانید. این روستاهای نزدیک دشت لاله‌های واژگون مغازه‌هایی هم دارند که می‌توانید مواد غذایی ضروری را از آنجا بخرید. البته بهتر است از شهر الیگودرز اجناس زیادی مثل گوشت یا مرغ تهیه کنید چون در روستا پیدا نمی کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی کوه های مریخی چابهار + بررسی به کوه های مریخی چابهار و بهترین زمان سفر به آن

سخن پایانی

شما در این مقاله با دشت لاله های واژگون آشنا شدید. همچنین از موقعیت و آب و هوای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دیدنی های نزدیک دشت لاله های افتاده کجاست؟

از دیدنی های الیگودرز در مجاورت این دشت می توان به قالیکوه، آبشار سفید، تونل برفی کمندان، دهکده گردشگری دره تخت، شیرهای سنگی و روستای گایکان اشاره کرد.

بهترین فصل سال برای سفر به دشت لاله هاوانوان کدام است؟

بهترین زمان برای بازدید از دشت لاله های افتاده الیگودر اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت است که دشت قرمز پوش شده است.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید