آبشار لرستان

آشنایی با آبشار های لرستان و معرفی زیباترین آبشار های لرستان

آبشار های لرستان در دسته بی نظیرترین و البته خاص ترین آبشارهای ایران هستند. آبشارهای عجیب و خیره کننده ای که جزء جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند و اگر به لرستان سفر کردید حتما بازدید از این آبشارها را در اولویت قرار دهید. لرستان با جاذبه های بی نظیری که دارد در میان شهرهای ایران به طبیعت بکر و سرسبزش نیز معروف است و اصلا مگر می شود به لرستان رفت و از سکوت و آرامش این منطقه به بهره بود ؟!


فهرست مطالب


معرفی زیبا ترین آبشارهای لرستان

لرستان با آبشارهایی که دارد می تواند شما را شگفت زده کند و تا آخر عمر محو این همه زیبایی باشید. این آبشارها از میان مسیرهای جنگلی عبور می کنند و از به هم پیوستن رودخانه های پرخروش و پر هیاهو شکل می گیرند. لرستان را سرزمین آبشارها می نامند زیرا بیش از ۵۰ آبشار فصلی دارد که هیچگاه از پا نمانده و سکوت برای آنها معنا ندارد. وجود چشمه های فراوان، بارندگی های موسمی و مناسب و رودخانه های همیشه پر آب از ویژگی ‌های این منطقه است که سبب شده همیشه آبشارهایی پر جوش و خروش داشته باشند.

آبشار طلایی خرم آباد

در جاده خرم آباد به سمت الشتر شما با کوهی به شکل دلفین روبرو هستید که در دامنه آن آبشار طلایی به آرامی مانند جریانی از طلای آب شده خود را به پایین می رساند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سفرهای دلپذیر با قطار را بخوانید.آبشاری کوچک و زیبا که از تونلی غار مانند در دل کوه خود را به حوضچه ای کوچک در پایین کوه می رساند. همانند سایر آبشار های لرستان ، دیواره آبشار محسور کننده طلایی نیز پوشیده شده از گیاهان سبز و زیبای پرسیاوشان است.

آبشار طلایی خرم آباد

آبشار های لرستان | آبشار تنگ پیازه خرم آباد

منطقه تنگ پیاز منطقه ای به شدت تماشایی و سرسبز است که دسته ای از آبشار های لرستان را در خود جای داده است. این منطقه درست در مسیر جاده الشتر و قبل از بریدگی زرین چغاء قرار دارد که شما را به سمت روستای بسطام هدایت می کند. بعد از تنگ حسن و دقیقاً نرسیده به روستای چم تکله شما می توانید این مکان را مشاهده کنید. تنگه پیازه آبشاری دارد با حوضچه های پلکانی که برای رسیدن به آن باید تقریباً ۶ کیلومتر پیاده روی در دل طبیعت را تجربه کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با تالاب گندمان بروجن، بهشت گمشده چهارمحال و بختیاری

آبشار هنی کلا خرم آباد

آبشار زیبای هنی کلا دومین آبشار نوژیان و از آبشار های لرستان در منطقه خوش آب و هوای نوژیان خرم آباد است. این آبشار فصلی محسوب می‌شود که در زمان های کم آب شدن و در فصول کم بارش خشک است و در فصولی که بارش مناسب دارند جاری می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله  جاهای دیدنی و جذاب شیراز در شب را بخوانید.صخره ها و کوه هایی که در اطراف آبشار هستند مکانی مناسب برای صخره نوردی و کوهنوردی به حساب می آیند.

آبشار هنی کلا خرم آباد لرستان

آبشار های لرستان | آبشار دره گرم خرم آباد

یکی دیگر از آبشار های لرستان ، آبشار دره گرم است که در دسته آثار ملی و طبیعی کشور قرار دارد. آبشاری درون شهری که در طبیعت زیبا و منحصر به فرد مخمل کوه و در یک منطقه مسکونی نمایان شده است. این آبشار بعد از سرازیر شدن به شکل رودخانه مسیر خود را ادامه می دهد و شهرک پارسیلون و منطقه دره گرم در شمال خرم آباد را از یکدیگر جدا خواهد کرد.

آبشار پیرجد خرم آباد

همجوار با روستای پیر جد و نزدیک به منطقه آن با ناحیه ای تشکیل شده از صخره های زیبا با هفت حوضچه طبیعی رو به رو هستید که به هفت حوض شهرت دارند که از آبشارهای لرستان و در مسیر رودخانه قرار گرفته اند. به این حوضچه ها دولین می گویند که به واسطه فرسایش آب به وجود آمده اند. آب رودخانه با عبور از تمام حوضچه ها در نهایت به حوضچه آخر وارد می شود. بعد از هفت حوضی که در امتداد یکدیگر شکل گرفته اند تک حوزه های بزرگ تشکیل شده اند که زیبایی این مجموعه را هزار برابر ساخته اند.

آبشار پیرجد خرم آباد

آبشار چشم نواز نای انگیز خرم آباد

آبشار نای انگیز یکی دیگر از آبشار های لرستان است و در دسته جذابیت های طبیعی این منطقه قرار دارد. آبشاری در میانه رشته کوه‌ های منطقه هشتاد پهلو که از دل چشمه سار های ارتفاعات کوه های مجاور سفر خود را آغاز می‌کند و در انتها درون حوضچه ها آرام می گیرد. با کوهنوردی کردن به راحتی می توانید سرچشمه اصلی این آبشار را مشاهده کنید. آبشار نای انگیز بعد از طی شدن مسیری در جهت شرق به رودخانه سزار خواهد ریخت. البته در مسیر خود با آبشار های دیگری مانند آبشارهای سرکان نیز ملاقات می کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با سفر به ترکمن صحرا + بررسی مسیرهای دسترسی + معرفی دیدنی ها و اقامتگاه ها ترکمن صحرا

آبشار مخمل کوه خرم آباد

دره سرسبز و مخملی مخمل کوه، آبشاری با همین نام در تنگه شبیخون جریان داشته و این منطقه را به یکی از زیباترین و بکرترین مناطق خرم آباد تبدیل کرده است. این آبشار یکی از دیدنی ترین آبشارهای لرستان است و این منطقه به دلیل وجود سنگ هایی با رنگ مخملی به نام دره مخملی شهرت دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی ایران در زمستان را بخوانید.

آبشار های لرستان | آبشار گُل هو خرم آباد

آبشار کاکارضا یا گل هو یکی دیگر از آبشار های لرستان است که در دره ای پوشیده شده با درختان بلوط و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده الشتر خودنمایی می‌کند. معنای این آبشار یعنی گل های خوب و از دو واژه “گل” و “هو” شکل گرفته که او در زبان پهلوی به کلمه نیکو نیز تعبیر می شود. آبشار گل هو ارتفاعی معادل با ۲۰ متر دارد و به واسطه درختان بلوط و سرو همیشه سرسبز در اطراف خود به شدت خودنمایی می کند. شما در طول مسیر آبشار با رمه ها و سیاه چادر های عشایر منطقه رو به ‌رو هستید که تصویری اعجاب انگیز در ترکیب با طبیعت خلق کرده اند.

آبشار های لرستان | آبشار گُل هو خرم آباد

آبشار سرکانه خرم آباد

آبشار گریت یا سرکانه که در گویش محلی خرم آباد به آن تاف یعنی ۷ چشمه نیز گفته می شود یکی دیگر از آبشارهای لرستان است. این آبـشار که در دسته آثار ملی و طبیعی استان قرار دارد پلکانی بوده و با ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج ۱۷ متر به زیبایی خودنمایی می کند. آبشارسرکانه خرم آباد به واسطه عبور رودخانه ترس گریت از روی ناهمواری های ایجاد شده در منطقه به وجود آمده است. ایـن رودخانه در طول مسیر خود به سمت رودخانه سزار نیز خواهد رفت.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
باغ جنت شیراز کجاست؟ + آشنایی با باغ جنت شیراز برای یک سفر به‌یادماندنی

آبشار های لرستان | آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان در دسته مرتفع ترین آبشارهای ایران قرار دارد و یکی از زیباترین آبشار های لرستان محسوب می شود. این آبشار در منطقه نوژیان قرار گرفته و با ارتفاع ۹۵ متر در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران به ثبت رسید. عرض تاج این آبشار ۵ متر است و آب آن به واسطه وجود چشمه های بالادست در جریان است. در سمت راست آبشار نوژیان یک رودخانه کوچک نیز دیده می‌شود. البته این آبشار به آبشارهای هفت چشمه گریت و آبشارهای وارک نزدیک بوده و شما بعد از دیدن آنها می توانید خود را به آبشار نوژیان برسانید.

آبشار های لرستان | آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار آب سفید الیگودرز

این آبشار زیبا را عروس آبشارهای ایران می‌دانند و یکی از جذاب ترین آبشارهای لرستان محسوب می شود. در دامنه غربی رشته کوه سرافراز از سلسله کوه های اشترانکوه و در کنار قالی کوه مستقر شده و از دل صخره ها بیرون می آید. بعد از سرازیر شدن به سمت پایین به رود رودبار می رسد و در نهایت به رودخانه دز می پیوندد. ارتفاع آبشار ۶۵ متر بوده و عرض تاجی در حدود ۸ متر دارد که در فصول پر آب دیدنی است. در امتداد مسیر به زیارتگاه مومد حسن رسیده و در میان مردم ایل بختیاری به شدت محترم است.

آبشار های لرستان | آبشار بیشه دورود

آبشار بیشه در میان آبشار های لرستان معروف ترین آن ها به حساب می آید که زیبایی نفس گیر آن زبانزد خاص و عام است. این آبشار که از زیباترین آبشارهای ایران نیز است در منطقه ای تماشایی و بکر قرار گرفته و در نزدیکی جنگل های بکر و سر سبزه بلوط و همینطور روستای بیشه مستقر شده است. ریل قطار از میان این طبیعت چشم نواز و مسحورکننده عبور می‌کند و منظره ای چشمگیر را در مقابل چشمان شما قرار می دهد.

 آبشار بیشه دورود

آبشار بیشه به واسطه چند آبشار کوچک به وجود آمده و از دل کوه و جنگل به سمت پایین مسیر خود را ادامه می‌دهد. در نهایت این آبشار به یک رودخانه دائمی و پر از آب با نام سزار می ریزد و ت به تمام منطقه زیبایی می بخشد. تاج آبشار بیشه ارتفاعی معادل ۴۸ متر و عرض تاجی معادل ۲۰ متر دارد. بد نیست بدانید که در کنار آبشار بیشه امکانات جذابی مانند چادر، بازارچه محلی، پلاژ، تلفن، برق، آب، پاسگاه انتظامی و خانه بهداشت نیز مستقر شده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با لاهیجان و موقعیت جغرافیایی آن + معرفی جاهای دیدنی لاهیجان

آبشار افرینه پل دختر

در میان آبشارهای لرستان آبشار افرینه لقب عریض ترین آبشار را به خود اختصاص داده که در نزدیکی مسیر خرم آباد به سمت اندیمشک و در حوالی روستایی با همین نام قرار گرفته است. شکل این آبشار نیم دایره بوده و چون به سمت پایین سرازیر نمی شود و مسیر خود را از لابلا و دل صخره ها باز می کند، آبشار لقب آبشار عریض را به آن اختصاص داده اند. سرچشمه این آبشار از رود های چشمک و افرینه است و در نهایت به رودخانه کشکان میریزد.

آبشار افرینه پل دختر

آبشار غسلگه دلفان

یکی دیگر از آبشار های لرستان که در دسته آبشارهای جذاب این استان قرار دارد آبشار غسلگه است که در گویش محلی شهر به آن حسن گار یا خسلگه نیز می گویند. ارتفاع آن ۷ متر بوده و در یک منطقه کاملا کوهستانی قرار گرفته است. سرچشمه آبشار چشمه ای در دل کوه بزکن است و در نهایت به حوضچه ای با مساحت تقریبی ۲۵ متر مربع وارد می شود. آبشار غسلگه در گذشته های دور مکانی مقدس برای فرقه اهل حق محسوب می شده و حتی بقعه یکی از رهبران آنها نیز که به حسن گاویار شهرت داشته در نزدیکی آن قرار دارد و زیارتگاهی برای مردم منطقه است.

آبشار کبوتر لو سلسله

آبشار کبوتر لانه که آن را به نام آبشار کبوتر لو نیز می‌شناسند در منطقه ‌ای مهم و طبیعی در استان لرستان قرار گرفته و همجوار با منطقه زیبا و حفاظت شده اسبی کوه شهر خرم آباد است. این آبشار که یکی از بکر ترین آبشارهای لرستان محسوب می شود در منطقه ای واقع شده که زیستگاه پلنگ ایرانی نیز است.

آبشار کبوتر لو سلسله لرستان

نتیجه گیری لرستان خاموش و بکر

آبشار های لرستان در دسته جذابیت های ملی و طبیعی ایران قرار دارند و ما در این مطلب سعی کردیم تا زیباترین و خاص ترین آبشارهای استان لرستان را به شما معرفی کنیم. البته تمام آبشارها به این تعداد خلاصه نمی‌شوند و بد نیست بدانید که لرستان آبشارهای شگفت انگیز دیگری مانند دره ماهی، مبارک آباد، شیرز، لوچ، چونگ شنه، آبشارهای تیندر، آبشار روستای پیردوستی، ماهی چال در الیگودرز و غیره دارد که هرکدام دنیایی متفاوت از دیگری را در مقابل چشمان شما نمایان می کنند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی کوه های مریخی چابهار + بررسی به کوه های مریخی چابهار و بهترین زمان سفر به آن

سخن پایانی

شما در این مقاله با آبشارهای لرستان آشنا شدید.همچنین از زیبایی های آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

کدام آبشار به عروس آبشارهای ایران مشهور است؟

به آبشار آب سفید لرستان لقب عروس آبشارهای ایران را داده‌اند.

بزرگترین آبشار خاورمیانه کجاست؟

آبشار شوی یا تله زنگ بزرگ‌ترین آبشار خاورمیانه به شمار می‌رود و به نیاگارای ایران معروف است.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید