جاهای دیدنی ایران

محبوب‌‌ترین جاهای دیدنی ایران

تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت زیبای ایران آن را به کشوری با جاذبه‌های گردشگری فراوان و ارزشمند تبدیل کرده است. به همین دلیل شاید هنگام سفر دانستن اینکه بازدید از کدام یک از جاذبه های توریستی ایران را در اولویت قرار دهید کمی دشوار باشد. در این مطلب لیستی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران را آماده کرده‌ایم تا به شما در انتخاب بهترین مکان‌ها برای سفر در ایران کمک کنیم. با فلای تودی همراه باشید.

تخت جمشید (پرسپولیس) شیراز

تخت جمشید

بازدید از تخت جمشید به عنوان پایتخت نخستین امپراطوری و مهد فرهنگ ایران زمین قطعا اولویت سفر هر گردشگری در ایران است. اگر به تماشای تخت جمشید نروید و در ویرانه‌های آن قدم نزنید، بدون شک از ایران دیدن نکرده‌اید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آبشار های لرستان را بخوانید.

دره ستارگان قشم از جاهای دیدنی

قشم طبیعتی بکر و دنیایی رازآلود دارد، اما اگر یکی از جاذبه های گردشگری قشم را از دست بدهید می‌توان گفت که از این شهر زیبا دیدن نکرده‌اید و این مکان جایی نیست جز دره ستارگان قشم. این دره ۲ میلیون ساله یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی قشم و ایران است. بومی‌های قشم معتقد هستند روزگاری ستاره‌ای با قلب جزیره برخورد کرده و این دره زیبا را پدید آورده.

چغازنبیل شوش

چغازنبیل شوش

چغازنبیل نخستین جاهای دیدنی ایران است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. زیگورات چغازنبیل که در استان خوزستان قرار دارد مربوط به قرن ۱۳ پیش از میلاد است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سفرهای دلپذیر با قطار را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با گنجنامه همدان در دامنه کوه الوند

قلعه بابک تبریز از جاهای دیدنی

برای رسیدن به قلعه بابک به کمی حس ورزشکاری و شجاعت نیاز دارید. قلعه بابک که در ارتفاع ۲۶۰۰-۲۳۰۰ متری زمین قرار دارد و با دره‌های عمیق احاطه شده، روزگاری به عنوان قلعه‌ای حفاظتی برای نبردهای میان یکی از رهبران خرمدینان و عباسیان بنا شد.

مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز

قدم زدن در مسجد نصیرالملک مانند قدم زدن در شهر فرنگ است. شیشه‌های رنگی پنجره‌های این مسجد همراه با تلالوء آفتاب فضایی مملو از نور و رنگ در این مسجد زیبا پدید می‌آورند. مسجد نصیرالملک که با نام مسجد صورتی نیز شناخته می‌شود با زوایای پنهانی که در هر گوشه خود دارد قطعا مکانی جذاب برای گردشگران است. مسجد نصیرالملک را می‌توان زیباترین مسجد ایران دانست.

از جاهای دیدنی ایران ، تالاب انزلی

تالاب انزلی در شمالی‌ترین بخش بندر انزلی قرار دارد. کافی است که در تالاب انزلی قایقی کرایه کنید و به تماشای خانه چوب‌پایان، گونه‌های متنوع پرندگان و البته نیلوفرهای آبی که از دل آب‌های تاریک شکوفه می‌کنند بنشینید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی شیراز در شب را بخوانید.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان که زمانی زمین چوگان خانواده سلطنتی بوده است، کاخ عالی قاپو، مسجد امام (مسجد شاه عباس)، مسجد شیخ لطف الله و بازار سلطنتی را در برگرفته. قطعا برای بازدید از این همه جاذبه تاریخی در کنار هم حداقل به یک روز زمان احتیاج خواهید داشت.

سیستم هیدرولیکی آبرسانی شوشتر

سیستم آبرسانی باستانی شوشتر یکی از شاهکارهای مهندسی دوره هخامنشیان است. قطعا از دیدن این سیستم آبیاری باستانی که مربوط به قرن ۵ پیش از میلاد است، مبهوت خواهید شد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
دریاچه چیتگر کجاست؟ بررسی و معرفی امکانات تفریحی دریاچه چیتگر

پل‌های اصفهان

پل‌های اصفهان

چه سی و سه پل باشد، چه پل خواجو و یا هر یک از نه پل دیگر اصفهان، گردشی رمانتیک در میان شاهکار معماری پل‌های اصفهان بر روی زاینده رود یکی از بایدهای سفر به اصفهان محسوب می‌شود.

خانه‌های تاریخی کاشان

سقف‌های زیبا، نقاشی‌های دیواری باشکوه، و حیاط‌های مملو از درختان انار همگی دلایل خوبی هستند تا شما را به خانه‌های تاریخی و باشکوه شهر کویری کاشان بکشانند.

خانقاه و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

خانقاه و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از جاهای دیدنی

بقعه شیخ صفی الدین، عارف و پایه گذار خانقاه صفوی در شهر اردبیل قرار دارد. مقبره شیخ صفی الدین، کتابخانه، مسجد و مدرسه این سازه را تشکیل می‌دهند و معماری این بنا در تعامل کامل با اصول تصوف است. این مقبره یکی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و در عصر صفوی به دلیل ارادت شاهان صفوی به خصوص شاه عباس اول به شیخ صفی الدین، این مکان چنان به زیور آراسته شد که پس از گذشت چندین قرن هنوز به عنوان یکی از مفاخر تاریخ و فرهنگ ایران به شمار می‌آید.

برج‌ کبوترخانه میبد، جاهای دیدنی

با وجودیکه بیشتر مردم به خصوص شهرنشینان، کبوتر را مایه دردسر می‌دانند، اما این حیوان حدود ۵ قرن پیش حیوانی کاملا ارزشمند در ایران بوده است، به خصوص فضولات این حیوان! فضولات کبوترها را در این برج‌ها جمع آوری می‌کردند و از آن به عنوان کود استفاده می‌کردند. برج کبوتر خانه میبد با چهار هزار لانه کبوتر یک شکل یکی از معروف‌ترین برج‌های کبوتر خانه ایران است.

چک چک اردکان از جاهای دیدنی ایران

چک چک اردکان از جاهای دیدنی ایران

چک چک یا چکچکو معبدی زرتشتی در اردکان یزد است. این معبد مهم‌ترین زیارتگاه زرتشتیان در ایران محسوب می‌شود. معابد زرتشتی بسیاری در یزد وجود دارند، اما معبد چک چک در میان زرتشیان شهرت فراوانی دارد. نام چک چک نیز برگرفته از صدای قطره‌های آبی است که از صخره‌های این کوه می‌چکد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی کاخ سعدآباد + بررسی معماری کاخ سعدآباد و راه‌ های دسترسی به آن

قلعه رودخان رشت

این مجموعه نظامی ابتدا در عصر ساسانی بنا شد و ساخت آن دو ماه طول کشید. اما چندین قرن بعد این قلعه دوباره بازسازی شد. قلعه رودخان به “قلعه هزار پله” نیز شهرت دارد چرا که برای رسیدن به بالای این قلعه باید پله‌های بسیاری را طی کنید، اما دیدن این قلعه زیبا در طبیعتی بی نظیر ارزش این پله نوردی را دارد.

غار کتله خور زنجان از جاهای دیدنی

غار کتله خور زنجان از جاهای دیدنی

غار کتله خور زنجان کمتر از یک قرن پیش کشف شد اما گفته می‌شود که قدمت این غار مربوط به عصر ژوراسیک است. غار کتله خور در خارج از زنجان قرار دارد و گرچه مردم از غار علی صدر بیشتر دیدن می‌کنند اما می‌توان گفت غار کتله خور زیباترین غار ایران و بهشتی پنهان در دل کوه‌های زنجان است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی ایران در زمستان را بخوانید.

مقبره حافظ شیراز ، ازجاهای دیدنی

اگر قصد دارید به دیدن مقبره یکی از شاعران ایران بروید، بدون شک آن شاعر، حافظ خواهد بود. می‌توانید هنگام عصر اطراف مقبره و باغ پیرامون آن قدم بزنید و به جمع گردشگرانی که برای ادای احترام به این شاعر بلند آوازه ایرانی شعرهای حافظ را می‌خوانند بپیوندید و از بودن در این جمع لذت ببرید.

جزیره هرمز بندرعباس

جزیره هرمز بندرعباس از جاهای دیدنی ایران


سایه‌های قرمز، زرد و نارنجی در تضادی زیبا با آب‌های نیلگون خلیج فارس این جزیره را رنگ آمیزی می‌کنند. جزیره هرمز مکانی رویایی برای زمین شناسان و دوستداران طببیعت است چرا که زیستگاه گوزن‌ها و دیگر گونه‌های حیوانی است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به سرعین + در سفر به سرعین از کجا دیدن کنیم؟ + معرفی مهم‌ترین جاهای دیدنی سرعین

کویر لوت ازجاهای دیدنی ایران

کویر لوت نخستین جاذبه طبیعی ایران است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده و به مدت هفت سال گرم‌ترین نقطه جهان شناخته شد. این دشت لم یزرع و خالی از سکنه آرامشی غیرعادی و ژرف به همراه دارد.

بیستون و طاق بستان کرمانشاه

بیستون و طاق بستان کرمانشاه

بیستون و طاق بستان دو مکان تاریخی از جاهای دیدنی ایران هستند که در نزدیکی یکدیگر و در استان کرمانشاه قرار دارند. نقوش برجسته بر روی سنگ‌های بیستون و مجسمه هرکول بقایای دیدنی این بنای ارزشمند هستند.طاق بستان هم دیگر مکان تاریخی و با ارزش این منطقه است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با محبوب‌‌ترین جاهای دیدنی ایران آشنا شدید.همچننی از جاهای دیدنی آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید