سفر به سمنان

راهنمای سفر به سمنان، شهری سبز اما کویری + هرآنچه درباره مشخصات جغرافیایی سمنان

سمنان به عنوان یکی از شهرهای قدیمی ایران از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است. جالب است بدانید که سمنان در مسیر تهران- مشهد واقع شده است و مسافران برای سفر از تهران به مشهد و یا بالعکس باید از این شهر، گذر کنند. ما در ادامه قصد داریم به طور جامع به راهنمای سفر به سمنان بپردازیم، بنابراین اگر قصد سفر به سمنان را دارید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

بررسی مشخصات جغرافیایی سمنان

سمنان یکی از استان‌های نزدیک به تهران است که حدود ۹۷ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و تقریبا ۹.۵ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد. این استان بین خراسان رضوی و تهران قرار دارد و بیشتر مسافرانی که قصد زیارت از حرم امام رضا(ع) را دارند، گذرشان به شهر سمنان هم می‌خورد. همچنین این استان در نزدیکی استان گلستان قرار دارد و نیمه شمالی آن آب‌وهوای معتدل و مرطوبی دارد که می‌تواند مقصد مناسبی برای طبیعت‌گردان باشد. شهرهای جنوبی سمنان آب‌وهوای گرم و خشک دارند که برای سفر در روزهای سرد پاییز و زمستان مناسب هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی کاخ سعدآباد را بخوانید.

نقشه گردشگری برای سفر به سمنان

قبل سفر به سمنان خوب است بدانید این استان بین شهرهایی مثل کاشان، ساری، تهران، مشهد و گرگان قرار دارد. به همین دلیل اگر بخواهید به شمال کشور سفر کنید، دسترسی به سمنان برایتان چندان سخت نخواهد بود.

سفر به سمنان

فاصله آن تا تهران تنها ۲ ساعت است که برای استراحت چند روزه و شروع ادامه سفر به سایر استان‌های شمالی، میزبان خوبی برای شما خواهد بود.

نقشه استان سمنان

استان سمنان ۸ شهر دارد که شهر سمنان به عنوان مرکز استان درست وسط شهرستان‌ها قرار دارد. در قسمت شرق این شهر، دامغان، شاهرود و میامی، در سمت غرب آن شهرهای سرخه، آرادان، گرمسار و در ناحیه شمال استان هم شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جذاب ترین جاهای دیدنی قشم را بخوانید. از نظر نزدیکی شهرها به همدیگر برای سفر توریست‌ها می‌توانید با رفتن به مرکز استان، از سایر شهرستان‌ها و جاهای دیدنی سمنان دیدن کنید.

بررسی مسیرهای سفر به سمنان

اگر در تهران زندگی می‌کنید و می‌خواهید از این شهر سفر به سمنان کنید، سه جاده را می‌توانید پیش‌رو بگیرید:

سفر به سمنان
 • آزادراه حرم تا حرم: در این جاده هیچ امکانات رفاهی فراهم نیست، با این حال امنیت و راحتی سفر و رانندگی در آزادراه بسیاری از مسافران را به این سمت می‌کشاند. قبل از اینکه جاده به سمت مشهد حرکت کند، یک خروجی به سمت گرمسار دارد و به بزرگراه امام رضا می‌پیوندد.
 • بزرگراه امام رضا: این جاده هم یکی دیگر از مسیرها برای بازدید از مکان های گردشگری سمنان است. اگر می‌خواهید به این شهر سفر کنید، بزرگراه امام رضا مستقیما از تهران به سمنان راه دارد و کافی است از این جاده به سمت اتوبان امام علی حرکت کنید تا به سمنان برسید.
 • جاده تهران – فیروزکوه: از دیگر جاده‌ها برای سفر از تهران به سمنان است که به دلیل کوهستانی بودن، باید با سرعت کمی در آن حرکت کنید. این جاده از نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری نسبت به دو جاده قبلی بهتر است و می‌توانید بین مسیر هم در کنار استراحتگاه‌های بین جاده‌ای توقف کنید.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی کاخ سعدآباد + بررسی معماری کاخ سعدآباد و راه‌ های دسترسی به آن

مسیرهای اصلی تردد در سمنان

حین سفر به سمنان می‌بینید خیابان‌ها، بلوارها و میدان‌های زیادی وجود دارد که با نصب یک برنامه آدرس‌یاب می‌توانید به‌راحتی در این شهر تردد داشته باشید. با این حال خوب است تا نام مهم‌ترین مناطق سمنان را بدانید:

 • بلوار معلم بلوار بسیج: در این خیابان یک هتل قرار دارد.
 • بلوار قائم: یکی از بلندترین خیابان‌های سمنان که یک هتل برای اقامت شما در اینجا راه‌اندازی شده است.
 • خیابان دانشگاه: یکی دیگر از طولانی‌ترین و مهم‌ترین مسیرهای تردد در شهر سمنان است که در اینجا هم یک هتل برای اقامت شما وجود دارد. درباره ترکمن صحرا بیشتر بدانید.
 • میدان معلم: از جمله مهم‌ترین میدان‌های شهر است که از طریق آن می‌توانید به سایر قسمت‌ها و جاذبه های گردشگری سمنان دسترسی داشته باشید.
 • بلوار ۱۷ شهریور: یکی از بزرگترین خیابان‌های این شهر محسوب می‌شود.
 • بلوار شهید نوروزی: به این بلوار امیرکبیر هم گفته می‌شود که می‌توانید به سایر قسمت‌های سمنان دسترسی داشته باشید.

سفر از سمنان به شهرها و روستاهای نزدیک چگونه است؟

همان‌طور که گفتیم استان سمنان از ۸ شهر تشکیل شده است که جاهای دیدنی سمنان را می‌توانید در هر یک از این شهرها ببینید. نزدیک‌ترین شهرها و روستاهای نزدیک در سفر به سمنان عبارت هستند از:

– سفر به گرمسار

گرمسار، یکی از شهرستان‌های مهم برای سفر به سمنان است که به محض ورود به این استان، ابتدا از آن‌جا گذر می‌کنید. به شهر گرمسار، شهر خورشید تابان هم گفته می‌شود. در این شهر یک جاذبه تاریخی مهم به اسم سنگفرش گرمسار وجود دارد که به دوره جاده ابریشم برمی‌گردد.

همچنین پارک ملی کویر در استان سمنان در گرمسار قرار دارد. روستای قالیباف، بهورد، رامه و بنه کوه از دیگر جاذبه های گردشگری سمنان است که در نزدیکی گرمسار قرار دارند. برای سفر به سمنان و این شهر از تهران، می‌توانید به صورت زمینی و با خودروی شخصی، با اتوبوس و یا با قطار سفر کنید.

– سفر به دامغان

یکی دیگر از شهرهای استان سمنان، دامغان است که به عنوان یکی از شهرهای قدیمی در این استان است و در گذشته‌های دور پایتخت اشکانیان بوده است. شهر دامغان با نام دیگر «صد دروازه» هم شناخته شده است و جاذبه‌های گردشگری متعددی در سفر به سمنان دارد.

سفر به سمنان

مسجد تاریخانه، سد شهید شاهچراغی، چشمه علی و روستای تاریخ رشم جاهای دیدنی این شهر هستند که پیشنهاد می‌کنم فرصت بازدید آن‌ها را از دست ندهید. برای سفر به سمنان و بعد هم دامغان می‌توانید از طریق خودروی شخصی، اتوبوس و یا با قطار از تهران به این سمت حرکت کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با معماری و زندگی مردم اورامانات + بررسی محور فرهنگی اورامانات و تطابق مردم آن با طبیعت 

– سفر به شاهرود

در سفر به سمنان حتما از شاهرود هم دیدن کنید که آب‌وهوای متنوع و متفاوت شمال و جنوب این شهر شما را مجذوب خود می‌کند. ناحیه شمالی شاهرود مرطوب و پر بارش و قسمت جنوب آن کویری است. از طریق شاهرود می‌توانید به استان گلستان هم سفر کنید.

از جمله جاهای دیدنی شاهرود باید به شهر بسطام در ۶ کیلومتری شاهرود، جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری این شهرستان و زیستگاه توران اشاره کنیم. راه‌های سفر از تهران به شاهرود شامل اتوبوس و قطار است.

– سفر به شهمیرزاد (مهدی‌شهر)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری سفر به سمنان با آب‌وهوای فوق‌العاده زیبا، شهمیرزاد است که در شمال این استان قرار دارد.

این منطقه آب‌وهوای معتدل و کوهستانی دارد و با داشتن باغ‌های گردو، به عنوان یکی از خوش آب‌وهواترین مناطق در استان سمنان است. برای رفتن به این شهر می‌توانید از طریق خودروی شخصی، اتوبوس و یا قطار اقدام کنید.

– سفر به مشهد

همان‌طور که در میانه متن هم گفتم، سمنان بین تهران و مشهد قرار دارد. شما با سفر به سمنان می‌توانید بعد از بازدید جاهای دیدنی سمنان، وارد آزادراه تهران مشهد شوید و به سمت این شهر حرکت کنید. برای سفر به مشهد می‌توانید به صورت زمینی (اتوبوس و قطار) و یا از طریق هوایی اقدام کنید.

نگاهی به تاریخچه سمنان

سمنان یکی از شهرهای باستانی ایرانی است که تاریخچه آن به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. به طوری که حتی آثاری از دوران مادها و هخامنشیان در این شهر پیدا شده که نشان می‌دهد سمنان یک شهر قدیمی است. سمنان در قرن ۶ و ۸ هجری به‌عنوان یکی از مراکز تجمع اسماعیلیون به حساب می‌آمده و تا مدت‌ها هم محلی برای زندگی خاندان قاجار بود. در گذشته استان سمنان مورد هجون قوم مغول قرار گرفت و بخش‌های زیادی از آن در اثر این حملات از بین رفت. سمنان در سال ۱۳۵۵ به عنوان استان جدا اعلام شد. چندین مرتبه شهرهای تحت تابعه این استان تغییر کرد و اکنون شامل ۸ شهرستان است.

آب و هوای سمنان

در قسمت‌های قبل هم اشاره کردم که دیدنی های سمنان به‌لطف داشتن آب‌وهوای متنوع این منطقه است. به طوری که بخشی از آن شباهت زیادی به شمال کشور دارد و بخش جنوبی آن گرم و خشک است. کوهستان، کویر، رود و جنگل از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد در سفر به سمنان است که در کمتر جایی مشابه آن را می‌ببینید.شهرهای شمالی این استان شامل شهمیرزاد، دامغان و شاهرود، زمستان سرد و خشک و تابستان‌های معتدل دارد. قسمت جنوبی این شهر حین سفر به سمنان، گرمسار را ببینید که در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها گرم و خشک است. شهر میامی و حسین آباد گلپوش هم تابستان‌های معتدل و مرطوب و زمستان‌های سرد دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی مراکز خرید اصفهان + بررسی اصفهان از میدان نقش جهان تا سیتی سنتر، لذت خرید در شهر کاشی های فیروزه ای

معرفی جاهای دیدنی سمنان

دیدنی‌ها و زیبایی‌های سفر به سمنان آن‌قدر زیاد است که اگر کل ایام تعطیلات نوروز را هم در این شهر توقف کنید، فرصت کافی برای بازدید از همه آن‌ها را نخواهید داشت. این مکان‌های توریستی عبارتند از:

 • بازار سمنان: شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است و در در خود ۴ کاروانسرا و ۵ مسجد را جا داده است.
 • دروازه ارگ: این اثر تاریخی مربوط به دوران قاجار است که توسط فرزند فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. در اینجا می‌توانید یک کتیبه را مشاهده کنید که توسط ناصرالدین شاه روی آن نوشته‌هایی به چشم می‌خورد.
 • بازار شیخ علاءالدوله: این بازار به گورستان قدیمی شهر منتهی می‌شود که قدمت ساخت آن به دوران ایلخانی بازمی‌گردد.
 • آبشار مجن شاهرود: از دیگر مکان‌های توریستی در سفر به سمنان آبشار مجن شاهرود است که در ۳۵ کیلومتر این شهر مسجد جامع سمنان: این مسجد بزرگ با داشتن ایوان و مناره به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مساجد در سمنان است که در همان اوایل ورود اسلام به ایران ساخته شده است.
 • حمامی قدیمی با حوض آب: یکی دیگر از دیدنی های سمنان است که به اسم گرمابه پهنه هم آن را می‌نامند و در دوران صفوی و قاجار ساخته شده است.
 • خانه محمدیه: یکی دیگر از آثار تاریخی در سفر به سمنان است که توسط یکی از تاجران سرشناس این شهر در دوران قاجار ساخته شده است.
 • باغ گردشگری اورس شاهرود: یکی دیگر از مکان‌های گردشگری در استان سمنان، باغ اورس است که با داشتن امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، آمفی تئاتر، فضای سبز و… از شما میزبانی می‌کند.
 • کویر ریگ جن: اگر اهل ماجراجویی هستید و از دیدن مناظر مناظر کویری و آفتاب داغ لذت می‌برید، کویر ریگ جن را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
 • پارک ملی کویر: یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مناطق حفاظت‌شده در ایران در این استان قرار دارد. برای رفتن این مکان گردشگری باید به شهر گرمسار بروید.

جاذبه های تاریخی سمنان

از جمله مکان های دیدنی و تاریخی در سفر به سمنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عمارت و باغ امیر

این عمارت یک خانه تاریخی است که در خیابان باغ فردوش قرار دارد و در دوران قاجار ساخته شده است. معماری این عمارت و باغ مربوط به سبک دوره صفویه است که حدود ۳ هزار متر مربع مساحت دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
سفرهای دلپذیر با قطار و چه مزیت هایی نسبت به سفر با هواپیما دارد؟

– امامزاده یحیی بن موسی (ع)

امامزاده یحیی یکی دیگر از آثار گردشگری و تاریخی شهر در سفر به سمنان است که آرامگاه فرزند امام رضاست. کاشی‌کاری‌های این بنا مربوط به سال ۱۳۳۸ است.

– خانه رجبی در سفر به سمنان

یکی دیگر آثار تاریخی در شهر سمنان است که در خیابان ابوذر قرار دارد. این ساختمان قدیمی در دوران قاجار ساخته شده است.

– چشمه علی دامغان

این ساختمان در دوران قاجار ساخته شده است که در دوران شاهان قاجار محلی برای استراحت در فصل تابستان بود.

جاذبه‌های طبیعی سمنان

جاهای دیدنی در سفر به سمنان فقط به مکان‌های تاریخی محدود نمی‌شود و در این استان می‌توانید از بازدید مکان‌های طبیعی هم لذت ببرید. از جمله جاذبه های طبیعی در این استان می‌توان به موارد زیر اشاره کنیم:

– قلعه‌های سارو تاریخی

یکی از جاهای دیدنی سمنان است که در محله کلاته سارو قرار دارد. ضمن اینکه این مکان یک اثر تاریخی هم محسوب می‌شود که باید با فنون کوهنوردی آشنا باشید تا بتوانید از قلعه سارو دیدن کنید.

– پارک ملی کویر گرمسار

شهر گرمسار به عنوان یکی از شهرستان‌های مهم استان و به سمنان نزدیک است. می‌توانید در سفر به سمنان از این منطقه بازدید کنید و از دیدن حیات وحش و گونه‌های گیاهی و طبیعت لذت ببرید.

– آبشار مجن شاهرود

اگر این شهر را در برنامه سفر به سمنان بگنجانید، می‌توانید مثل شهرهای شمالی رودها و طبیعت زیبا را به تماشا بنشینید. آبشار زیبای مجن در ۳۵ کیلومتری شاهرود قرار دارد.

– باغ گردشگری اورس شاهرود

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری سمنان است که در شهر شاهرود قرار دارد و با داشتن امکانات متعدد می‌تواند مقصد شما برای یک روز ایده آل باشد.

جاذبه‌های تفریحی در سفر به سمنان

بین جاذبه‌های سفر به سمنان باید از مکان‌های تفریحی در این شهر هم نام ببرم که عبارتند از:

– دشت آفتابگردان شاهرود

یکی از جاذبه‌های تفریحی این استان در شاهرود قرار دارد که از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد به محلی برای رویش شقایق‌های وحشی تبدیل می‌شود.

– جنگل دشت شاد شاهرود

این جنگل در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود واقع شده است و به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی در سفر به سمنان محسوب می‌شود.

– جنگل رودبارک سرسبز

این جنگل هم یکی دیگر از جاهای دیدنی سمنان است که در مهدی‌شهر قرار دارد.

– جنگل ابر شاهرود زیبا

یکی از مکان‌های دیدنی در شهر سمنان است که به نگین انگشتری در این استان تبدیل شده است. اگر عاشق طبیعت هستید، فرصت لذت بردن از این جنگل وسیع و زیبا را از دست ندهید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی۶ پیشنهاد جذاب به شما برای رفتن به جاهای دیدنی ایران در زمستان

بازارها و مراکز خرید سمنان

در این شهر بازارهای زیادی وجود دارد که در بازدید از مکان های دیدنی سمنان می‌توانید سری به آن‌ها هم بزنید. از جمله بازارهای مهم در شهر سمنان باید به موارد زیر اشاره کنم:

 • بازار بزرگ سمنان: اولین گزینه بسیاری از گردشگران برای بازدید از بازارهای شهر، بازار بزرگ سمنان است که معماری آن مربوط به دوره قاجار است. در این بازار می‌توانید صنایع دستی، سوغات و لوازم خانگی را خریداری کنید. در این بازار ۲۵۰ فروشگاه فعالیت دارد.
 • مرکز خرید ارگ بردیا: یکی از پاساژهای بزرگ در شهر سمنان است که از فروشگاه‌های زیادی تشکیل شده است. در این مجتمع تجاری می‌توانید انواع پوشاک، لوازم‌خانگی، لوازم تزئینی، کادویی، اسباب‌بازی، زیورآلات و… را خریداری و دل عزیزانتان را بعد از بازگشت از سفر شاد کنید. این بازار در خیابان قدس، میدان ارگ و در خیابان طالقانی قرار دارد.
 • مجتمع تجاری اسکان: یکی دیگر از بازارهای مهم شهر سمنان است که دارای تعداد زیادی فروشگاه است و در این بازار می‌توانید لوازم کامپیوتری، پوشاک، مواد غذایی، لبنیات، کیف و کفش و… را خریداری کنید. این بازار در ابتدای بلوار باغ فردوس قرار دارد.
 • مرکز خرید سعدی: یکی از بازارهای مهم در شهر سمنان است که در اینجا می‌توانید پوشاک، کیف و کفش، بدلیجات، لوازم دکوری و تزئینی خریداری کنید. در این بازار دو کافی شاپ هم فعالیت دارد. مرکز خرید سعدی در میدان سعدی، ابتدای بلوار ۱۷ شهریور و نرسیده به بانک سرمایه قرار دارد.
 • برج تفریحی، اداری و تجاری ققنوس: از جمله جاذبه های گردشگری در سفر به سمنان و مراکز خرید در این شهر است. این مرکز خرید با زیربنای ۴۵ هزار متر ساخته شده است و با داشتن ۱۸ طبقه و ۱۳۰ فروشگاه انواع و اقسام کالا می‌تواند مرکزی برای خرید شما باشد. در این بازار خرید فست فود، هایپرمارکت، مرکز تفریحی برای سرگرمی خانواده‌ها و… هم راه‌اندازی شده است. بازار ققنوس در میدان امام علی قرار دارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای سفر به سمنان آشنا شدید. همچنین از مشخصات جغرافیایی سمنان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین هتل‌های سمنان کدام است؟

در شهر سمنان هتل‌های ۴ ستاره و ۳ ستاره زیادی وجود دارد که از جمله به گوت که مال، شهمیرزاد، دربند، مهمانسرای جهانگردی، سنگسر و… اشاره کنیم.

بهترین راه دسترسی به سمنان کدام است؟

برای ورود به شهر سمنان می‌توانید از طریق آزادراه تهران مشهد، بزرگراه امام رضا و جاده تهران فیروزکوه اقدام کنید.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید