روستای فیلبند

روستای فیلبند کجاست؟ + آنچه در سفر به روستای فیلبند باید بدانید

استان مازندران دیدنی‌های طبیعی بکری را در خود جای داده است. از زیباترین مناطق آن در قسمت شرقی، روستای فیلبند در ارتفاعات چلاو است. قدم زدن در میان ابرها از برجسته‌ترین جاذبه‌های این روستا است. دریای ابر فیلبند، هر سال مسافران و گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند و این پدیده، فیلبند را به یکی از محبوب‌ترین نقاط دیدنی شمال کشور تبدیل کرده است . ما در این مقاله به معرفی روستای فیلبند می‌پردازیم و اطلاعات کافی برای سفر به این ییلاق زیبا را در اختیارتان می‌گذاریم.


فهرست مطالب


معرفی روستای فیلبند

روستای فیلبند از زیباترین روستاهای مرتفع در استان مازندران است. این روستا به‌دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه‌اش و قرار گرفتن در ارتفاع کوهپایه‌ای، چشم‌اندازی زیبا به مراتع و روستاهای اطراف دارد. روستای فیلبند با طبیعت بکر و زیبایش در نیمی از سال با ابرها احاطه می‌شود و طبیعت دوستان زیادی در فصل گرم به این منطقه خوش آب و هوا سفر می‌کنند. دریای ابر فیلبند در بیشتر روزهای سال تشکیل می‌شود؛ تماشای حرکت ابرها از میان پاها و احاطه شدن در توده‌های ابر، لحظات به‌یادماندنی برای گردشگران خلق می‌کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی مراکز خرید اصفهان را بخوانید.

ییلاق این روستا در میان اهالی روستاهای اطراف نیز محبوبیت بالایی دارد و در فصول گرم سال، از بسیاری از روستاهای اطراف نیز به روستای فیلبند می‌آیند تا از آب و هوای عالی و طبیعت مطبوع آن بهره‌مند می‌شوند؛ اما در فصول سرد، ساکنان روستا هم به مناطق دیگر می‌ر‌وند و روستا خالی از سکنه می‌شود.

برای ساکنان تهران و اطراف آن، روستای فیلبند به‌دلیل فاصله نزدیک تا پایتخت، محبوبیت بالایی دارد. از زیباترین مناظر ییلاق فیلبند، طلوع و غروب زیبای خورشید در این روستا است. کوهنوردی در این روستا نیز لذت‌بخش است. روستای فیلبند با ارتفاعی در حدود ۲,۳۰۰ متر از سطح دریا، بلندترین روستای قسمت شرقی استان مازندران است و به همین دلیل با نام «بام شرقی مازندران» نیز شناخته می‌شود. در گویش مازندرانی این روستا را «فلبند» یا «فلبن» می‌گویند. «فل» معنای خستگی و «بند» معنی بند آمدن می‌دهد و بر اساس گفته‌های اهالی، راه دشوار تردد به این روستا در گذشته، باعث این نام‌گذاری شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دریاچه چیتگر کجاست را بخوانید.

روستای فیلبند کجاست؟

روستای فیلبند از جاهای دیدنی بابل و از توابع این شهرستان در مازندران است. این روستا در ۵۷ کیلومتری جنوب شهر آمل و شرق رودخانه هراز، قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا از جاده هراز و در مسیر فرعی به‌سمت فیلبند، بین جنگل الیمستان و روستای «رزکه» قرار دارد. چشم‌اندازهای این جاده فرعی کوهستانی، بسیار زیبا هستند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی بهترین و مهیج ترین کشتی های تفریحی قشم

روستای فیلبند از شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از جنوب به ییلاق «ونه بن» و روستاهای «ورزنه» و «نشل» و از جنوب شرقی به روستاهای «شیخ موسی»، «نیراسم» و «گلیران» می‌رسد. اهالی این روستاها در فصل‌های گرم، با پای پیاده و با اسب یا قاطر به فیلبند تردد می‌کنند؛ اما مسیر بسیار خطرناک است و تنها افراد محلی مسلط به مسیر می‌توانند این فاصله را طی کنند. روستای فیلبند آخرین روستای جنگل «چلاو» به حساب می‌آید و پدیده اقیانوس ابر در این روستا، هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی کوه های مریخی چابهار  را بخوانید.

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

روستای فیلبند از جاهای دیدنی مازندران به شمار می‌آید و مسیر دسترسی به آن از طریق جاده هراز است. فاصله تهران تا فیلبند در حدود ۱۷۰ کیلومتر است؛ اما پیچ‌وخم‌های جاده فرعی کوهستانی این روستا باعث می‌شود پیمودن آن حدود چهار ساعت زمان ببرد. برای رفتن به فیلبند از تهران باید از خروجی‌های شمال شرق تهران به بزرگراه تهران پردیس وارد شوید و با گذشتن از شهر رودهن به خروجی جاده هراز برسید. جاده هراز را تا جنگل الیمستان ادامه دهید و روبه‌روی روستای «پرن» به مسیر فرعی جاده فیلبند وارد شوید. این مسیر فرعی کوهستانی، در شرق جاده هراز قرار دارد.

از تهران تا ابتدای جاده فرعی فیلبند ۱۴۰ کیلومتر است و از ابتدای این جاده فرعی، ۳۰ کیلومتر تا روستای فیلبند راه دارید؛ اما طی کردن این مسافت در حدود یک ساعت زمان می‌برد. در ابتدای این جاده کوهستانی از روستای «پاشاکلا» خواهید گذشت و در ادامه به روستای «سنگ چال» می‌رسید. روستای فیلبند بعد از این روستا قرار دارد؛ اما فاصله سنگ چال تا فیلبند، بسیار پرپیچ‌وخم می‌شود و به‌خصوص در زمان بارندگی، تردد در این جاده می‌تواند خطرساز شود. در ابتدای جاده مینی‌بوس‌هایی نیز به روستا تردد می‌کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشت میتوانید مقاله آشنایی با بافق را بخوانید.

روستای فیلبند

این جاده پرپیچ‌وخم در فصل‌های پاییز و زمستان خطر بیشتری دارد و در زمان بارش‌های زمستانی امکان تردد به این روستا به‌دلیل خطر سقوط به دره وجود ندارد؛ اما در بهار و تابستان سفر با ماشین شخصی به فیلبند میسر می‌شود. مسیر دسترسی به روستای فیلبند از روستاهای اطراف آن به‌صورت پیاده نیز میسر است؛ اما مدت زیادی طول می‌کشد و نیازمند راهنمای محلی مسلط به مسیر است.

فاصله روستای فیلبند تا دریا در نزدیک‌ترین مسیر با ساحل محمودآباد در حدود ۸۰ کیلومتر است. فاصله فیلبند تا بابلسر نیز ۹۵ کیلومتر است و طی کردن آن دو ساعت طول می‌کشد. روستای فیلبند به‌دلیل شهرت فراوان و زیبایی منحصربه‌فردش، از نقاط مختلف شمال نیز گردشگر دارد و شهر آمل، نزدیک‌ترین شهر به روستای فیلبند و در مسیر دسترسی به آن است. آمل تا فیلبند در حدود ۵۷ کیلومتر فاصله دارد. فاصله ساری تا فیلبند ۱۲۶ کیلومتر و نور تا فیلبند ۱۰۴ کیلومتر است. شیرگاه تا فیلبند فاصله‌ای در حدود ۱۲۴ کیلومتر دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
دریاچه الندان ساری کجاست؟ + بررسی تفریحات، امکانات و دیدنی های نزدیک دریاچه الندان

اگر در شهرهای شمال شرقی کشور و مشهد اقامت دارید، برای رفتن به روستای فیلبند باید ابتدا به شهر ساری بروید و سپس مسیر را به‌سمت بابل، آمل و فیلبند ادامه دهید. اگر در شهرهای شمال غربی هستید، با گذشتن از رشت و ادامه مسیر در جاده ساحلی، به نور و سپس آمل خواهید رسید. در شهرهای سایر نقاط کشور برای رفتن به روستای فیلبند باید از تهران و جاده هراز بگذرید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله در پاییز به کدام مناطق ایران سفر کنیم را بخوانید.

در فصل‌های مناسب، تور فیلبند توسط آژانس‌های مسافرتی گوناگون برگزار می‌شود و تنوع بالایی در مدت زمان تور و سطح خدمات وجود دارد؛ به‌دلیل استقبال بالای طبیعت‌گردان از این روستای دیدنی، تور فیلبند از ساری و سایر شهرهای شمالی نیز ارائه می‌شود.

آب‌و‌هوای فیلبند چگونه است؟

فیلبند روستایی است که در ارتفاعات قرار گرفته، دلیل این همه مه و دریای ابر هم اطراف این روستا به همین خاطر است که هم رطوبت هوا بالاست و هم نسبتا سرد و خنک است و به شکل ابر در‌آمده‌اند. اما در چهار فصل سال آب‌و‌هوا چه فرقی دارد؟

آب‌و‌هوای فیلبند در فصل بهار و پاییز متنوع، بارانی و خنک و همچنین بسیار برای سفر مطبوع است. اما جالب است بدانید در نیمه تابستان، شب‌های فیلبند آنقدر سرد می‌شود که باید کنار بخاری یا زیر چند لایه پتو شب را به صبح برسانید.از اوایل پاییز آب‌و‌هوای روستای فیلبند بیشتر سرد می‌شود و بارانی و برفی می‌شود. حتی در فصل‌های سرد سال معمولا محلی‌ها هم بار و بندیل زندگی خود را جمع می‌کنند و به قشلاق کوچ می‌کنند.

هواشناسی فیلبند قبل از سفر

یکی از مهمترین مسائل که باید قبل از سفر به فیلبند مد نظر داشته باشید آب‌وهوای آن منطقه است. ویژگی فیلبند و هوایش اینست که اصلا قابل پیش‌بینی نیست. علاوه‌بر غیرقابل پیش‌بینی بودن هوا، سرما حتی در تابستان هم بیش‌از حد تصور است. با این‌حال اگر یک مسئله مثل حرکت در روزهای آفتابی تابستان را مد نظر داشته باشید احتمالا مشکلی برایتان به وجود نمی‌آید.

گونه‌های گیاهی و جانوری در فیلبند چیست؟

فیلبند مانند هر طبیعت سر‌سبز و کوهستانی دیگری گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی متنوعی دارد. جاندارانی مثل پلنگ، خرس، گرگ، شغال، راسو، خارپشت، شوکا، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مانند قرقاول، شاهین و یا حتی گونه‌های جانوری در‌حال انقراض که بیشتر به‌خاطر شکار بی‌رویه در این مناطق رو به انقراض رفته‌اند، در طبیعت فیلبند زندگی می‌کنند.

روستای فیلبند

و اما پوشش گیاهی فیلبند به‌خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش که بین دامنه البرز و دریای خزر قرار گرفته بسیار غنی و متنوع است، درختانی مانند افرا، کندس، ممرز، ولیک و غیره در شرق، شمال و قسمت غربی فیلبند رشد کرده‌اند. در قسمت جنوبی نیز عمدتا درختچه‌ها و بوته‌های زرشک که بسیار لذیذ، ترش و آبدار هستند عمده پوشش گیاهی طبیعت فیلبند را تشکیل می‌دهند.

اما درختان فیلبند قصه دردناک‌تری دارند و کاش همه‌اش به زیبایی طبیعت و سرسبزی بی‌مثالش ختم می‌شد، اما به‌دلیل این‌که فاصله فیلبند با فضای شهرهای مازندران و اطراف نسبتا بیشتر است، قاچاق چوب و قطع بی‌رویه درختان نیز این روز‌ها باعث به خطر افتادن طبیعت فیلبند شده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌گردی

جاهای دیدنی فیلبند کجاهاست؟ و کجا می‌توانیم گشت‌و‌گذار کنیم؟

ممکن است با همه این توصیف‌هایی که تا این‌جا بیان کردیم فکر کنید همه جاهای دیدنی فیلبند همین طبیعت بکر و زیبای جنگلی‌اش است اما در‌واقع چند جای جذاب، خوراکِ گردشگری هم دارد که قصد داریم با‌هم در این‌جا مرور کنیم:

قله اندوار

اندوار روستایی در نزدیکی فیلبند است که در همان ارتفاعات بلند قرار گرفته و آب‌و‌هوایش در تابستان، گرم و مرطوب و در زمستان، معتدل و مرطوب است. باید حواستان باشد که این قسمت از جاهای دیدنی فیلبند جاده‌ای خطرناک دارد اما طبیعت آن بسیار زیبا و دیدنی است.

از دو راه جنگل و کوهستان می‌توان به قله اندوار رسید اما در‌کل اندوار چه مناطقی را در‌بر‌گرفته که ممکن است حتی اسمشان به گوشتان خورده باشد؟ مناطقی مانند سیاه بیشه، زرشک او، یخار کوه، لث، دره لوی آقا، دز گردنه، لاکوه (لارکوه)، بزرگ کلاه، جنگی دره، هزار خال، ناردشت، بزرودشت و غیره جزو منطقه اندوار استان مازندران محسوب می‌شوند.

جنگل چلاو

جنگل چلاو یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی فیلبند است که همچنین یکی از رویایی‌ترین جنگل‌های شمال ایران محسوب می‌شود. جنگل چلاو در محدوده جنگل‌های هیرکانی قرار دارد و این یعنی جزو باستانی ترین جنگل های دنیا بر روی زمین به شمار می‌رود.پوشش گیاهی جنگل چلاو عمدتا از درختان سرخدار، بلوط، راش، ممرز و انجیلو است و نکته خیلی خیلی جذاب این است که اگر اواخر شهریور‌ماه به فیلبند سفر کنید و به جنگل چلاو بروید می‌توانید از زیبا‌ترین رویداد طبیعی دنیا یعنی گاوبانگی لذت ببرید.

چشمه لار

چشمه‌های زیادی در روستای فیلبند مازندران وجود دارند که جزو جاهای دیدنی فیلبند نیز به حساب می‌آیند اما چشمه لار از آن دسته چشمه‌هایی است که ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاهای دیدنی بندرعباس که هرگز نباید از دست بدهید

آب جاری در چشمه لار، معدنی است و خاصیت درمانی دارد؛ مثلا برای درد‌های کلیوی خیلی مفید است. از مواد معدنی موجود داخل آب این چشمه که استخوان‌های بدن را تقویت می‌کند، فلوئور است. تصور کنید محلی‌ها و مردم روستای فیلبند وقتی از آب این چشمه سال‌های سال نوشیده‌اند چقدر سلامت و قوی هستند!

روستای سنگچال

روستای سنگچال یکی دیگر از جاهای دیدنی فیلبند، سراسر با کلبه‌های چوبی پوشیده شده است. این کلبه‌ها روی زمین سبز سنگچال ساخته شده‌اند و دام‌ها اطراف این کلبه‌ها مشغول چرا هستند که همین منظره‌ای بسیار تماشایی از روستای سنگچال برای ما می‌سازد.

حتی مردم روستای سنگچال نیز آداب‌و‌رسوم خاص خود را دارند و در جشن‌های بومی خود، لباس‌های محلی و رنگارنگ خود را می‌پوشند و مراسم خود را برگزار می‌کنند. شغل اکثر اهالی روستا دامپروری است و با فروش محصولات دامی و لبنیات زندگی خود را می‌گذرانند. عموما زنان روستا به درست کردن صنایع دستی مشغولند و بخشی از درآمد این روستاییان نیز از فروش این صنایع دستی در جشنواره‌های مخصوصی است که اواخر مرداد‌ماه در این منطقه برگزار می‌شود.

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم

روستای سنگچال مانند بسیاری از روستاهای شمال کشور، امامزاده‌ای دارد که به آن امامزاده یحیی می‌گویند و مسیر دسترسی بسیار سختی هم دارد. به‌طوری‌که اگر می‌خواهید به این روستا بروید حتما باید حواستان باشد که گم نشوید یا با یکی از اهالی روستا به‌عنوان راهنما بروید.

کوه‌های جنوبی فیلبند که به شهر بابل می‌رسند، میزبان امامزاده معروف دیگری هستند که از جاهای دیدنی فیلبند و مناطق زیارتی آن محسوب می‌شود. برای رسیدن به امامزاده قاسم باید از مسیری طولانی و پر‌فراز و نشیب عبور کرد و همین باعث می‌شود باز شما به یک راهنمای محلی برای رفتن به آن‌جا نیاز داشته باشید.حتی در کنار امامزاده قاسم اقامتگاهی تاسیس کرده‌اند که گردشگران زیادی نیز برای اقامت، زیارت و طبیعت‌گردی آن‌جا را انتخاب می‌کنند.

فیلبند چه امکانات رفاهی دارد؟ جا برای اقامت پیدا می‌شود؟

برای اقامت در داخل فیلبند، هتل یا اقامتگاه مخصوصی وجود ندارد و شما می‌توانید برای اقامت خانه‌های محلی را اجاره کنید اما حواستان باشد که ممکن است در مواقعی از سال که گردشگر در آن‌جا زیاد است ممکن است خیلی سخت‌تر بتوانید جایی برای ماندن پیدا کنید، مگر آن‌که اهل کمپ کردن و در طبیعت گذراندن باشید اما حتما لباس گرم داشته باشید چرا که حتی شب‌های تابستانی فیلبند نیز سرد و خنک است.

علاوه‌بر تمامی این گزینه‌ها، یعنی اجاره کردن خانه‌های محلی و بوم‌گردی و کمپینگ در طبیعت، یک تکیه معروف در فیلبند وجود دارد به نام «تکیه غرب» که می‌توانید از متصدی آن یک اتاق اجاره کنید و شب را آن‌جا سپری کنید. امکانات اتاق‌های این تکیه معمولا محدود است و مانند خانه‌های قدیمی روستا با یک چراغ علاء‌الدین و گرد‌سوز فضا را گرم می‌کند. سرویس بهداشتی نیز مشترک است و در حیاط قرار دارد.

البته در سفر به فیلبند و اسکان در خانه‌های محلی یا اقامت در تکیه غرب، یادتان باشد حتما در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنید و به قدر نیاز مصرف کنید چون به دلیل زیر‌ساخت‌های ضعیف این منطقه، کمی مصرف بیشتر ممکن است باعث قطعی آب یا برق شود. برای شکم‌گردی و تجربه خوشمزه‌ای از سفر به فیلبند نیز به شما پیشنهاد می‌کنم حتما از ترشیجات و لبنیات و محصولات خانگی اهالی روستای فیلبند خرید کنید و میل کنید. این طعم‌های لذیذ از آن دسته طعم‌هایی است که حتی در جاهای دیگر در شمال کشور تجربه‌اش نخواهید کرد!

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با سفر به ترکمن صحرا + بررسی مسیرهای دسترسی + معرفی دیدنی ها و اقامتگاه ها ترکمن صحرا

اجاره ویلا در فیلبند

همانطور که گفته شد فیلبند شهری میان ابرهاست. ارتفاع، کوه، درخت، ابر، سرسبزی و در یک کلام اینجا طبیعت حرف اول را می‌زند. یکی از ویژگی‌های فیلبند اینست که این شهر پر خانه برای بوم‌گردی است. اگر تجربه بوم‌گردی داشته باشید خواهید دانست که اجاره یک اتاق یا خانه از بومی‌ها خصوصا خانه‌ای که به رسم مردم ساخته شده و فضای طبیعت روستا را حفظ کرده چه حس‌وحال خوبی دارد. در فیلبند گزینه‌های زیادی برای اجاره وجود دارد که پیشنهاد می‌کنم حتما قبل از سفر آن‌ها را رزرو کنید، زیرا ممکن است ظرفیت خانه‌های روستا پر شده باشد.

کمپینگ در فیلبند

یکی از بهترین نقاط استان مازندران که باب کمپ‌های شبانه و طبیعت‌گردی است فیلبند است. کلا این روستا را ساخته‌اند برای اینکه در جنگل یا طبیعت بکرش شب تا صبح در چادر باشی و با تجربه لذت بخش زندگی طبیعی آن‌هم در ارتفاعات هم آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم برای کمپ در فیلبند دو مسئله را رعایت کنید اول اینکه زمانتان را طوری تنظیم کنید که صبح یا ظهر به محل استراحت برسید و تا نور هست با محیط کمپ خود آشنا شوید. مورد دوم هم تجهیزات کمپ خصوصا لباس گرم است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با روستای فیلبند آشنا شدید. همچنین از آب و هوای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین زمان سفر به فیلبند چه وقت است؟

بهترین زمان سفر به فیلبند ۶ ماه اول سال، یعنی بهار و تابستان است.

آیا فیلبند دریا دارد؟

خیر فیلبند در یک منطقه کوهستانی از استان مازندان قرار دارد که تقریبا ۱۰۰ کیلومتر تا دریا فاصله دارد.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید