سفر زیارتی

منظور از مکان مذهبی چیست؟ + راهنمای سفر های زیارتی + معرفی بهترین مکان های زیارتی ایران

سفرهای مذهبی، که اصلی‌ترین هدف آن‌ها دیدن مکان‌های مذهبی است، دو نوع دارند؛ آن‌هایی که انگیزه اصلی‌شان زیارت مکان‌های مقدس و انجام اعمال دینی است و آن‌هایی که علاوه‌بر زیارت ابعاد دیگری مانند تفریح و بازدید از مکان‌های تاریخی و گردشگری دارند.گردشگری مذهبی پیشینه‌ای طولانی دارد و قدمت آن به زمان پیدایش دین می‌رسد و مخصوص دین خاصی نیست، به این دلیل که بیشتر ادیان عبادتگاه دارند پیروان آن‌ها با هدف زیارت و عبادت به شهرهای مذهبی سفر می‌کنند. در این مقاله درباره سفرهای مذهبی در ایران بیشتر می‌گوییم.


فهرست مطالب


منظور از مکان مذهبی چیست؟

مکان‌های مذهبی شامل زیارتگاه‌ها و اماکن مقدس دین‌ها و مذهب‌های مختلف‌اند. به‌عنوان مثال حرم، مسجد و حسینیه اماکن مذهبی مسلمانان‌اند و کلیسا، کنیسه و آتشکده به‌‌ترتیب از مکان‌‌های مقدس مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان‌اند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله را حرم شاه عبدالعظیم بخوانید.

سفر زیارتی

ما در ایران ادیان و مذاهب گوناگونی داریم و به همین دلیل در بسیاری از شهرهایمان زیارتگاه‌ها و عبادتگاه‌‌های مختلفی وجود دارد.

ویژگی‌های گردشگری مذهبی چیست؟

گردشگری مذهبی ویژگی های خاص خود را دارد که در این جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مکان‌های مذهبی و زیارتی جایی برای دیدار و ارتباط مردم با فرهنگ‌ها و مذاهب است.
  • سفرهای مذهبی اثرات منفی زیست محیطی و فرهنگی ـ اجتماعی کمتری نسبت به سایر سفرها دارند که شاید این امر به‌دلیل آموزه‌های دینی و مکاتب مذهبی گردشگران باشد. اغلب گردشگران مذهبی افرادی آرام، صلح‌طلب و مطیع قانون هستند
  • تمامی افراد جامعه از هر قشر اجتماعی، چه فقیر و چه غنی می‌توانند به چنین سفرهایی بروند. پس گردشگری مذهبی مختص طبقه‌ی خاصی از جامعه نیست، تا جایی که در برخی از کشورهای در حال توسعه سفرهای مذهبی تنها فرصت سفر برای برخی طبقات اجتماعی است.
  • افرادی که بیشتر تمایل دارند به سفرهای مذهبی بروند، اغلب در جستجوی معنویات بوده و زیاد تنوع‌طلب نیستند و سادگی را ترجیح می‌دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای لاکچری مشهد را بخوانید.
گردشگری
  • اغلب سفرهای مذهبی مانند سفر حج یا زیارت عتبات عالیات، به‌صورت دسته جمعی و گروهی است و کاملا سازمان یافته است.
  • اغلب در اماکن مذهبی و مقدس بازارچه‌هایی وجود دارد که در آن‌ها صنایع دستی قدیمی، طرح‌ها و تولیدات باستانی آن منطقه تهیه و عرضه می‌شود.
  • سفرهای مذهبی اغلب فصلی هستند و در ایام خاصی از سال انجام می‌گیرد مانند سفر حج تمتع.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی مهم ترین مقاصد گردشگری مذهبی در جهان

بررسی انتخاب زمان مناسب سفر زیارتی

اصلی ترین تفاوت اساسی سفرهای مذهبی و زیارتی با سفرهای گردشگری در انتخاب زمان سفر است. در سفرهای تفریحی، انتخاب مناسب ترین زمان سفر ارتباط مستقیمی با آب و هوا دارد.بنابراین، در تابستان که هوای جزیره گرم و شرجی است، مسافر کم تری راهی کیش می شود.این مساله در راهپیمایی های اربعین که همه ساله به مقصد کربلا انجام می شود، به خوبی نمودار است.

در سفر زیارتی اقامتگاه مناسب انتخاب کنید

بهترین اقامتگاه، نزدیک ترین اقامتگاه به حرم و بقاع متبرکه است؛ چراکه زائر احتمالا بخواهد نیمه شب تا وقت سحر نیز به زیارت بپردازد. بنابراین انتخاب اقامتگاه نزدیک، یک فاکتور کلیدی و مهم در سفر شما به شمار می رود.

زمان سفر

قبل از سفر، آداب زیارت را مطالعه کنید

زیارت کردن بقاع متبرکه، همیشه آداب و شرایط مخصوص به خود را داشته است.

وسایل موردنیاز سفر را فراموش نکنید

تشرف به اماکن مذهبی نیازمند پوشش و ظاهر مناسبی می باشد که رعایت آن برای همه زوار الزامی است. بنابراین حتما هنگام جمع کردن وسایل، به این موارد توجه کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای زیارتی اصفهان را بخوانید.

در سفر زیارتی سوغاتی فراموش نشود

برای اینکه خاطره زیارت خود را برای اطرافیان تان هم خاطره انگیز شود، حتما سوغاتی تهیه کنید.

نکات مهم در سفر زیارتی چیست؟

داشتن نیت پاک قبل از سفر زیارتی

چرا که وقتی حرف از زیارت می زنیم بدون شک شخص زوار حاجاتی نیز دارد که در دعاهایش آنها را مطرح خواهد نمود. پس اگر حاجتی دارید حتماً در زمان نیت کردن آن را در نظر بیاورید تا روا شود.

نیت پاک در سفر زیارتی

لوازم عاری از آلودگی و نجاست

اگر انسان معتقدی هستید و به موازین شرعی و عقیدتی احترام میگزارید نباید از یاد ببرید که پاک بودن از التزامات در هنگام ذکر و دعاست. اطمینان حاصل نمایید که هیچ یک از لوازم و لباسهایتان آلوده یا غصبی نباشد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی مکان های مذهبی - گردشگری تهران که باید حتما به آن سری بزنید

مکان پاک تهیه کنید

در اغلب شهرهای مذهبی و زیارتی به علت ازدحام مسافران، مسافرخانه های متعددی برای اسکان آنها وجود دارد. اما بدلیل شلوغی و مراجعات مکرر مسافران امکان پاکسازی و تمیز کردن اتاقها گاهاً وجود ندارد.

از بردن اشیاء قیمتی به زیارتگاه خودداری کنید

اماکن زیارتی علیرغم قداست و پاکی شان همیشه شاهد حضور انسانهای دغل بازی نیز هست. اشخاصی گرگ که در قالب میش ظاهر شده و با استفاده از کوچکترین فرصتی جیب تان را خالی خواهند کرد.

معرفی بهترین مکان های زیارتی ایران

با توجه به اینکه ایران کشوری اسلامی است، شهر های مذهبی بسیاری دارد یامی‌ توان گفت اماکن زیارتی فراوانی را در خود جای داده ، و اما در این مقاله قرار است بهترین مکان های زیارتی ایران را به شما معرفی کنیم که بجز زیارتی سیاحتی و تفریحی نیز هستند و بیشتر گردشگران خارجی یا داخلی به دلیل دیدن معماری یا تاریخشان به آنها سر می‌زنند.

مشهد، حرم مطهر امام رضا(ع)

همان طور که در متن بالا اشاره شد حرم امام رضا(ع) یکی از پربازدیدترین مکان های زیارتی ایران به شمار می‌رود که بازدید کنندگان فراوانی از اقسا نقاط جهان را به خود اختصاص داده و در هر فصلی از سال پذیرای زائران و گردشگران خارجی و داخلی می‌باشد، این بنا برای مردم مسلمان ایرانی بسیار با ارزش است و دست کم هر کدام از آنها برای یک بار هم که شده از این حرم دیدن کرده اند، بنای این مکان مقدس به خودی خود می‌تواند توجه تمام بازدید کنندگان را به خود جلب کند و برای آنها جالب و دیدنی باشد.

مشهد

سازه این حرم درست در وسط شهر مشهد مقدس واقع شده و شامل مجموعه بناهای کوچک‌ترمی‌باشد، در واقع این شهر از نظر اقتصاد رشد خوبی نسبت به دیگر شهر های کشور ایران دارد، به دلیل رفت و آمد گردشگران بیشماری که از حرم مطهر دیدن می‌کنند، سبب شده از نظر اقتصادی رشد خوبی داشته باشد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
نحوه خروج از کشور به منظور سفرهای سیاحتی

البته علاوه بر وجود حرم، در شهر مشهد اماکن تفریحی، طبیعی و گردشگری فراوانی نیز وجود دارد که در رشد اقتصاد آن بی تاثیر نمی‌باشد، اماکنی همچون سه پارک آبی بزرگ ، چندین پارک بازی جذاب، بازارهای بزرگ و متنوع، مراکز خرید زنجیره ایی و… که همه و همه می‌توانند یک روز کامل و روزهای متوالی شما را سرگرم بازی و تفریح کنند و خاطرات خوشی را برایتان رقم بزنند.

حرم حضرت معصومه(ع)

دومین زیارتگاهی که در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد حرم حضرت معصومه (ع) است ، که یکی از بهترین مکان های زیارتی ایران است.این اماکن به خودی خود و به خاطر داستان ها و ماجراهای امامان معروف و مشهور هستند که بسیاری از گردشگران و توریست های خارجی نیز به خاطر زیبایی معماری بنای آن ها کنجکاو دیدن این اماکنند، و به همین خاطر بازدید کنندگان فراوانی از اقصی نقاط جهان را به سوی خود فرامی‌خاند.

حرم حضرت معصومه(ع)

حرم حضرت معصومه(ع) نیز مانند حرم امام رضا(ع) در بین مردم ایران و تمام مسلمانان جهان با ارزش و محبوب است و در هر فصل و هر زمانی از سال را می‌توان از آنجا هم دیدن کرد و هم زیارت، البته ناگفته نماند که علاوه بر بازدید یکی از مکان های زیارتی ایران شما می‌توانید از شهر قم و زیباییهای آن نیزدیدن کنید و لذت ببرید.

مساحت این مکان ۱۳۵۲۷ مترمربع است، گنبد زیبا و باشکوه آن از طلا پوشیده شده و یکی زیبا ترین زیارتگاه های ایران به شمار می رود که بسیار حرفه ایی و هنرمندانه طراحی و ساخته شده است.این اماکن به خودی خود و به خاطر داستان ها و ماجراهای امامان معروف و مشهور هستند که بسیاری از گردشگران و توریست های خارجی نیز به خاطر زیبایی معماری بنای آن ها کنجکاو دیدن این اماکنند.

حرم شاه عبدالعظیم از بهترین مکان های زیارتی ایران

واما می‌رسیم به تهران و حرم شاه عبدالعظیم که یکی دیگر از معروف و مشهور ترین مکان های مذهبی کشور عزیزمان به شمار می‎رود، البته این بنا در شهر ری که به تهران چسبیده قرار گرفته است که در سفر خود شاهد سیل عظیم جمعیت و زائران و صد البته گردشگران خواهید بود.

شاه عبدالعظیم

شاه عبدالعظیم از نوادگان امامان محسوب می‌شود که حرم آن یکی دیگر از زیباترین سازه های اسلامی به شمار می‌رود و در هر موقعی از سال پذیرای گردشگران و زائران از اقسا نقاط جهان می‌باشد؛همچنین می‌توان بعد از زیارت و بازدیدتان به داخل شهر بروید و تمام دیدنی ه و اماکن تفریحی طبیعی آن نیز لذت ببرید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بهترین آژانس های هواپیمایی و مسافرتی در شیراز

مسجد جامع جمکران

یکی دیگر از بهترین مکان های زیارتی ایران مسجد جامع جمکران واقع در ۶کیلومتری شهر قم و جاده به طرف کاشان است، یکی از مهم ترین حرم های زیارتی شیعیان جهان که عشق و علاقه خاص و متفاوتی نسبت به آن دارند.

جمکران

قدمت این مسجد به بیش از هزار سال هم رسیده است که گفته شده مکان ملاقات فردی به نام شیخ حسن با امام زمان(ع) بوده، در واقع طبق گفته ها و روایت‌ها  داستان از این قرار است که در گذشته های بسیار دور پیرمردی با امام زمان(ع) ملاقات کرده و طبق گفته امام برای تمام شیعیان جهان مکانی را به عنوان مسجد و زیارتگاه درست می‌کند که همین سبب شده از هزاران سال پیش تا به حال حاضر این مکان محبوب و محجوب در بین شیعیان و مسلمانان جهان شود، که شما در سفر خود به جمکران قطعا شاهد زائرانی از سراسر جهان خواهید بود که در هر زمان و هر فصلی از سال پذیرای تمام آنان است.

 امام زاده صالح

حرم امام زاده صالح نیز از دیگر جاهای دیدنی و یکی از بهترین اماکن زیارتی شهر تهران است، که بازدید کنندگان بسیاری دارد و به طور تقریبی هر روز ۳۰ هزار نفر از این مکان مقدس دیدن می‌کنند، گفته شده امام صالح یکی از فرزندان موسی کاظم(ع) بوده و از برادران امام رضا(ع) نیز به شمار میرود.

امام زاده صالح

این حرم در ضلع جنوب شرقی میدان تجریش واقع شده و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری شهر تهران نیز به شمار می‌رود، در واقع این بنا در مکان خوبی از شهر تهران ساخته شده که به تمام امکانات این شهر دسترسی دارد و جاذبه های محبوب فراوانی در کنار آن قرار دارند ازجمله بازار تجریش، کاخ سعدآباد و …. که همین سبب می‌شود سفریا بازدیدتان لذت بیشتری داشته باشد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی و آشنایی با حرم شاه عبدالعظیم حسنی + بررسی بخش های مختلف حرم حضرت عبدالعظیم

همانطور که درمتن قبلی اشاره شد این امامزاده قدیمی مشهوریت فراوانی در بین تمام گردشگران و مسلمانان جهان دارد و یکی دیگر از بهترین مکان های زیارتی ایران به شمارمی‌رود که بعد از زیارت و دیدن معماری بی‌نظیر این امامزاده می‌توانید از اماکن تفریحی و طبیعی آن نیز دیدن کنید که قطعا لحظات شادتری را تجربه خواهید کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای سفر زیارتی آشنا شدید.همچنین از نکات لازم در سفر به مکان زیارتی و معروف ترین مکان های زیارتی ایران آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

در سفرهای زیارتی کجا اقامت کنیم؟

برای این که راحت‌تر باشید و بتوانید سر فرصت آداب زیارت را انجام دهید بهتر است محل اقامتتان نزدیک به زیارتگاه مورد نظرتان باشد.
به‌عنوان مثال اگر مقصد شما مشهد است می‌توانید اقامتگاهی را انتخاب کنید که در محله‌های بلوار نواب، بلوار طبرسی یا بلوار شیراز قرار گرفته‌اند. اگر به قم سفر می‌کنید می‌توانید در خیابان‌های طالقانی، ارم، بلوار زائر و صدر اقامت داشته باشید.
اگر با هدف زیارت به شیراز سفر می‌کنید بهتر است اقامتگاهی را رزرو کنید که نزدیک به خیابان‌های لطفعلی‌خان زند، پیروزی و ۹ دی است.

در سفرهای زیارتی چه سوغاتی بخریم؟

بسیاری از ما وقتی که به سفر می‌رویم برای نزدیکان خود، که هم‌سفرمان نبوده‌اند، ارمغانی را به رسم یادبود می‌آوریم؛ خیلی‌های دیگرمان هم همیشه خودمان را ملزم به خرید سوغات نمی‌دانیم ولی اگر به زیارت برویم حتماً چیزی را به‌عنوان تبرک برای اطرافیانمان تهیه می‌کنیم.
اگر می‌خواهید برای زیارت به مشهد بروید می‌توانید خرید زعفران، نبات، هِل، زرشک و خشکبار را به‌عنوان سوغات انتخاب کنید. اگر به قم سفر کردید سوهان، نان کسمه و نان شیرینی می‌توانند گزینه‌های خوبی برای خرید سوغاتی باشند.

پیشنهاد ما به شما

تهران

معرفی مکان های مذهبی – گردشگری تهران که باید حتما به آن سری بزنید

با خود فکر می‌کردم دو قرن پیش، شاید اسم تهران را هم بیشتر افراد نشنیده …

دیدگاهتان را بنویسید