امامزاده در اصفهان

جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان

جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان شامل امامزاده های اصفهان، مساجد اصفهان، آرامگاه و مقبره های اصفهان می شوند، برخی از گردشگران تمایل دارند در حین گردشگری زیارت هم بکنند، اماکن زیارتی مشهور ایران در شهرهای قم، مشهد و شیراز قرار دارند و در این بین جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان کمتر دیده شده است.

امامزاده درب امام

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان ، آستان مقدس امامزاده درب امام اصفهان می باشد که خود شامل دو مقبره یکی زین العابدین از نوادگان امام صادق (ع) و دیگری ابراهیم بطحا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) می شوند، این مکان زیارتی شامل سه صحن دلنشین با یک کتیبه کاشی کاری شده می باشد .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مکان های تفریحی مذهبی تهران را بخوانید.

امامزاده درب امام

امامزادگان جعفر و مرتضی (ع)

دو تن از نوه های امام حسن مجتبی (ع) با نام جعفر و مرتضی (ع) در این بقعه مدفون هستند، قدمت این مکان زیارتی به قرن هفتم قمری بر می گردد و در سازه های بسیار ساده و آرامش بخش قابل بازدید هستند.

امامزاده احمد (ع)

آستان مقدس امامزاده احمد (ع) از فرزندان ارشد حضرت محمد باقر (ع) می باشد که در محلی با معماری دوره صفویه به چشم می خورد، در همین مکان یکی از جاهای دیدنی اصفهان یعنی مقبره همدم السلطنه دختر بزرگ امیر کبیر و همسر ظل السطان در یکی از اتاق های امامزاده قرار دارد، این جاذبه مذهبی در سال 1314 با شماره 234 در آثار ملی ایران هم به ثبت رسید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله جاهای لاکچری مشهد را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بهترین آژانس های هواپیمایی و مسافرتی در شیراز

امامزاده شاه زید (ع)

آستان مقدس امامزاده شاه زید(ع) که از فرزندان امام زین العابدین (ع) که به گفته محققین ایشان در زمان خلافت شاه سلیمان صفوی به قتل رسیدند، برخی از دیوارهای این مقبره شامل تصاویری حکاکی شده از وقایع مهم تاریخی آن سالها می باشد.

امامزاده شاه زید (ع)

امامزاده محسن (ع)

آستان مقدس امامزاده محسن (ع) از زیباترین جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان لقب دارد که به گفته تاریخ نویسان ایشان از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هستند، پادشاهان مختلفی در زمان صفویان و قاجارها این مکان مذهبی را مورد بازسازی قرار دادند تا امروزه همچنان پا برجا باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سفر های زیارتی به چه منظور انجام میشود را بخوانید.

امامزاده شاه کرم (ع)

آستان مقدس امامزاده شاه کرم (ع) دارای چهار درب ورودی زیباست، در سالهای اخیر یک واحد با کاربری زائر سرا در این محل تعبیه شد تا در کنار 4 سالن نمازخانه در سه طبقه زیبا میزبان زوارین و اهل دل باشد، ایشان از نوادگان امام رضا (ع) هستند که آرامگاهشان با کاشی کاری و تزئینات معماری ایرانی و اسلامی بسیار دلنشین است.

شاه کرم (ع)

امامزاده باقر (ع)

از دیگر جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان آستان مقدس امامزاده باقر (ع) می باشد که قدمتش به دوران قاجاریه بر می گردد، صحن های زیبا و دلشنین، سالن اقامه نماز و یک کتابخانه از امکانات رفاهی این مجموعه مذهبی می باشد، ایشان از فرزندان امام محمد باقر (ع) هستند.

بنای امامزاده در گذشته گلی و دارای صحن کوچکی بود اما طی سالهای اخیر با سعی و کمک مردم خیر منطقه، هیأت امنای فعال آن و سازمان اوقاف وامور خیریه استان کرمانشاه ساختمان امامزاده تجدید بنا گردید و ضریح مطهر آن توسط هیأت امنای امامزاده در سال۱۳۷۲ساخته شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  سفرهای سیاحتی را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی 10 مقصد زیارتی برتر و محبوب در اروپا

امامزاده زینب (ع)

برخی بومیان اصفهانی اینجا را زینبیه می نامند، آستان مقدس امامزاده زینب (ع) با یک گنبد و گلدسته زیبایی خاصی دارد، ایشان از دختران امام موسی بن جعفر (ع) هستند که بارگاهشان مزین بر معماری ایرانی با آئینه کاری و گچبری های دیدنی می باشد.

امامزاده هارون ولایت (ع)

اینکه آستان مقدس امامزاده هارون ولایت (ع) در سال 1313 شمسی با شماره 220 به آثار ملی اضافه شده نشان می دهد اهمیت اینجا در بین جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان از همه بیشتر است، ایشان از فرزندان امام حسن (ع) بودند که در سال 918 قمری وفات کردند، بارگاه ایشان شامل یک سردر بسیار بی نظیر، تعدادی کتیبه با خط ثلث و کاشی کاری در دو صحن اقامه نماز جماعت می شود.

 هارون ولایت (ع)

امامزاده اسماعیل (ع)

در فهرست میراث ملی ایران ، اثر شماره 112 ، آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) می باشد که در واقع از اولین امامزاده های ایران می باشد که در فهرست نامش ثبت گردید، ایشان از اولاد امام حسن مجتبی (ع) بودند که در زمان سلجوقیان وفات کردند، بنای اینجا که به اولین مسجد اصفهان شهرت دارد شامل دو مناره خشتی و یک گنبد کاشی کاری شده می باشد.

مسجد شیخ لطف الله

از مکان های دیدنی اصفهان ز معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که جزئیاتی شگفت‌انگیز دارد. این مسجد می‌تواند تا مدت‌ها شما را شگفت‌زده نگه‌دارد.در این محراب کاشی کاری‌های معرّق و مقرنس‌های بسیار ظریفی به چشم می‌خورد و همچنین دو لوح داخل محراب وجود دارد که عبارت «عمل فقیر حقیر محتاج بر رحمت خدا محمدرضا ابن استاد حسین بنای اصفهان» روی آن حک شده‌است.

مسجد شیخ لطف الله

خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد.تیبه سردر مسجد و دو کتیبه بزرگ کمربندی داخل گنبد، که در قسمت پایین گنبد به خطّ ثلث سفید بر زمینه کاشی لاجوردی معرّق جلب توجه می‌کند، به خط زیبای علی‌رضا عباسی است که از مشهورترین ثلث نویسان زمان پادشاهی شاه عباس اول به حساب می‌آمد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
منظور از مکان مذهبی چیست؟ + راهنمای سفر های زیارتی + معرفی بهترین مکان های زیارتی ایران

آستان مقدس باقر (ع)

آرامگاه امامزاده باقر(ع) بنایی تاریخی است که پیکر مطهر یکی از نوادگان حضرت امام محمد باقر (ع) را در خود جای داده است. این بارگاه مقدس حدود 200 سال قدمت دارد و نمای بیرونی آن مزین به تزیینات آجری و کاشیکاری می باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جاهای دیدنی و زیارتی اصفهان آشنا شدید.همچنین از موقعیت آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

تهران

معرفی مکان های مذهبی – گردشگری تهران که باید حتما به آن سری بزنید

با خود فکر می‌کردم دو قرن پیش، شاید اسم تهران را هم بیشتر افراد نشنیده …

دیدگاهتان را بنویسید