باغ جنت شیراز

باغ جنت شیراز کجاست؟ + آشنایی با باغ جنت شیراز برای یک سفر به‌یادماندنی

باغ جنت شیراز برای همه کسانی که به این شهر زیبا و تاریخی آمده اند آشنا است. کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که به شیراز آمده باشد و به باغ جنت سرنزده باشد و از زیبایی ها آن لذت نبرده باشد. شیراز شهری است که رنگ ها در هر فصل سال در باغ های آن، رستاخیزی تماشایی به پا می کنند. می توان دقایقی طولانی در میان گل های رنگارنگ و خوش عطر قدم زد و لباس خستگی را از تن روح، بیرون آورد. وقتی باد در میان گل ها و درختان سرو و نارنج و صنوبر به گردش در می آید و عطر گل های باغ جنت در فضا پخش می شود، هر کسی که از روزمرگی های زندگی خسته شده و به دنبال راهی برای دستیابی به آرامش بوده، حال خوشی را تجربه می کند که به آن نیاز داشته است.


فهرست مطالب


معرفی باغ جنت شیراز

طراحی شهر شیراز به نحوی انجام پذیرفته است که می توان پیشینه تاریخی و ادبی آن را حتی در کوچه و خیابان و پارک ها باغ ها ببینیم. باغ جنت شیراز، با رنگ های زیبا و گل های مختلف، فضایی دلنشین را پیش روی گردشگران قرار می دهد. توصیف زیبایی های باغ جنت شیراز، کار بسیار سختی است. به ویژه آن که زیبایی این باغ در فصل بهار، چند برابر خواهد شد. باغ جنت شیراز یکی از وسیع ترین و در عین حال مجهزترین پارک های شیراز است. در این باغ که در ابتدای جاده بوشهر قرار دارد، تعداد زیادی درخت سرو و کاج در کنار گل های رنگارنگی که با سبک خاصی کاشته شده اند، وجود دارد. با وجود آن که این بوستان، قدمتی تاریخی دارد اما انواع امکانات تفریحی و ورزشی مدرن در آن خودنمایی می کند.بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: مقایسه هتل های هما و استقلال تهران

از جمله دیگر ویژگی های جذاب و دلنشین باغ جنت شیراز می توان به آب نماهای سراسری و مکانی برای برگزاری کمپ های نوروزی اشاره کرد. این باغ پوشیده از مناظر روح نواز و دیدنی است که به خاطرات شما رنگی نو خواهد بخشید. پیست دوچرخه سواری باغ جنت از جمله دیگر جاذبه های آن است. این باغ شباهت بسیار زیادی با باغ ارم که یکی دیگر از باغ های تاریخی شیراز است، دارد. باغ جنت شیراز، پر از راهروهایی است که در دو طرفشان درخت های سرو کاج، قدعلم کرده اند و مناظری زیبا و روح نواز را به وجود آورده اند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به بندر انزلی

باغ جنت شیراز 54 هکتار مساحت دارد که 27 هکتار از آن متعلق به شهرداری است. شهرداری شیراز هر سال، در ایام نوروز کمپ هایی برای اقامت گردشگران در آن برپا می کند. این باغ پس از اجرای یک پروژه بهسازی تبدیل به جایی برای استراحت و تفریح خانواده ها شده است. باغ جنت شیراز را شاید به بیان بهتر باید یک بهشت زمینی نامید که هر مسافری برای آن که دقایق و ساعاتی از شلوغی زندگی شهری و ماشینی فاصله بگیرد، به آنجا پناه می آورد. شما می توانید با پای پیاده از باغ جنت به سمت آرامگاه سعدی بروید و دقایق خوش و خرمی را نیز در آن جا بگذرانید.

تاریخچه باغ جنت

باغ جنت شیراز، در دوران قاجار و پیرامون عمارتی متعلق به مشیرالملک صوفی ساخته شد. البته از آن عمارت در دوران کنونی چیزی باقی نمانده است. طبق آن چه در کتاب ” فارسنامه ناصری” نوشته شده، بانی این باغ حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک بوده و باغ در سال 1260 هجری قمری، مصادف با اواخر دوران قاجار ساخته شده است. در این کتاب هچنین نوشته شده که باغ جنت در صحرای کشن که در غرب شیراز و ابتدای جاده بوشهر واقع بوده به همراه یک عمارت مجلل و باشکوه ساخته شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله در سفر به اصفهان از کجا دیدن کنیم را بخوانید.

اطلاع چندانی درباره علت، نحوه و زمان خراب شدن و نیز معماری آن عمارت در دست نیست و کسی درباره این که چرا این بنا دیگر وجود ندارد، چیزی ننوشته است. اما بر طبق شواهد اندکی که در مورد آن وجود دارد می توان حدس زد که این بنا نیز با اجازه شاهان قاجار ساخته شده است. بخشی از این باغ اکنون، تحت مالکیت شهرداری قرار دارد. این باغ امروزه تبدیل به یک پارک مدرن ولی با اصالت شده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
دریاچه الندان ساری کجاست؟ + بررسی تفریحات، امکانات و دیدنی های نزدیک دریاچه الندان

آشنایی با بهترین مسیر دسترسی به باغ جنت

باغ جنت شیراز از همه طرف راه دارد. یعنی اگر می‌خواهید شمال را انتخاب کنید، به بلوار امیرکبیر، اگر غرب را انتخاب کنید، به بلوار میثم، اگر شرق را انتخاب کنید، به خیابان فرازندگی و اگر هم جنوب را انتخاب کنید، باید به بلوار فراشبندی برسید. اما اینجا می‌خواهم به مسیر دسترسی تهران تا شیراز اشاره کنم که می‌توانید با هواپیما، قطار و خودروی شخصی‌تان راهی آن‌جا شوید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با آبشار های لرستان را بخوانید.

باغ جنت شیراز

اگر می‌خواهید از هواپیما و قطار به سمت شیراز و باغ جنت شیراز سفر کنید، بعد از رسیدن به شیراز و غرب شیراز، می‌توانید سوار مترو شوید تا برسید به پایانه متروی شهید مطهری. از آن‌جا هم یک تاکسی بگیرید تا بعد از تماشای چند دقیقه‌ای شهر، خودتان را جلوی باغ جنت ببینید. اما اگر می‌خواهید سفرتان را با خودروی شخصی‌تان شروع کنید، بعد از بستن بار سفرتان، باید از تهران تا شیراز رانندگی کنید. وقتی که به غرب شیراز رسیدید، دیگر راهی برای‌تان نمی‌ماند. چون همین که خودتان را از بزرگراه رحمت به بلوار امیرکبیر برسانید، می‌توانید پارک یا باغ جنت شیراز را تمشا کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای سفر به بندر انزلی را بخوانید.

برنامه توسعه باغ برای گردشگران چگونه است؟

باغ جنت زمان قاجار کجا و باغ جنت امروز کجا. این را از آن‌جایی می‌گویم که تغییرات زیادی را به خودش دیده است. یعنی باغ جنت آن زمان عمارت داشته، امروز ندارد. آن زمان آن‌چنان باغ درندشتی نبوده، امروز بزرگ‌تر شده. آن دوران استخر نداشته، امروز دارد. آن زمان وسایل تفریحی نداشته، امروز دارد. خلاصه برای خودش پارکی شده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
در پاییز به کدام مناطق ایران سفر کنیم؟ + معرفی بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در پاییز

اصلا طرح بهسازی و توسعه باغ با کاشت درخت‌های بیشتر، قرار دادن نیمکت، سنگ فرش کردن مسیرها، امکانات رفاهی و ساخت استخری که در ادامه بیشتر از آن‌ها می‌گویم، باعث شده‌اند حدود ۲۷ هکتار به فضای باغ اضافه شود و مساحت باغ به ۵۴ هکتار برسد.امروز هم باغ جنت شیراز را شهرداری شیراز مدیریت می‌کند که برای بازدید از آن نه محدودیت زمانی دارید و نه باید هزینه‌ای پرداخت کنید. یک خبر هم شنیدم که از سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۱ پارکینگ طبقاتی و ۱ مجتمع تجاری در اطراف باغ جنت در حال بنا شدن بود که نمی‌دانم کارشان به کجا رسیده‌اند.

معرفی امکانات رفاهی باغ جنت

باغ جنت شیراز را همینطور بی‌امکانات و تسهیلات رفاهی نبینید. درست است که یک باغ تاریخی از قاجار است، اما همانطور که گفتم با بهسازی‌هایی مانند ساخت مجموعه ورزشی، غرفه‌های مختلف، وسایل بدنسازی، پارکینگ عمومی، آلاچیق، فضاهای سرسبز، نمازخانه، وضوخانه، سکو برای استراحت، زمین های ورزشی، زمین فوتبال، میزهای پینگ‌پنگ، زمین‌های بازی کودکان، کمپ نوروزی، کانکس، دریاچه مصنوعی، قایق سواری، سینما ۴ بعدی، سرویس بهداشتی حرفی برای گفتن دارد.

باغ جنت شیراز

البته می‌گویند امکانات رفاهی و فضاها و وسایل بازی و سرگرمی باغ جنت برای معلولان هم بهسازی شده که امیدوارم راست باشد. در ادامه به نمونه چند تفریح مهم باغ جنت اشاره می‌کنیم که سرتان را گرم می‌کنند.

  • استخر

از امکانات رفاهی پارک جنت شیراز که همین چند ساله احداث شده، استخر شنایی با نام ایثار است که برای استفاده از آن باید بروید به پشت باغ جنت که علاوه بر استخر، سونای خشک، پیلاتس، جکوزی، استخر برای کودکان هم دارد.البته در پشت باغ جنت شیراز یک مجموعه ورزشی سرپوشید هم دیده می‌شود که از والیبال گرفته تا فوتسال و هندبال و تمام ورزش‌های سالنی در آن برگزار می‌شود.

  • پارکینگ باغ جنت
به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با معروف‌ترین کلیساهای ایران

باغ جنت یک پارکینگ هم دارد که مسافران خارجی و داخلی بعد از سفر با خودروی شخصی‌شان به شیراز و این باغ، می‌توانند ماشین‌شان را در این پارکینگش پارک کنند.

  • شهربازی

در کنار دوچرخه‌سواری که در ادامه از آن می‌نویسم، می‌توانید از زمین فوتبال و والیبال و بسکتیال و میز پینگ پنگ و تمام وسایل شهر شهربازی پارک جنت استفاده کنید و با آن‌ها سرگرم شوید.

  • پیست دوچرخه‌سواری

یک پیست دوچرخه‌سواری هم در پارک جنت دیده می‌شود که می توانید سوار یکی از دوچرخه‌های اجاره‌ای در سراسر باغ شوید تا یک دوری بزنید در اطراف پارک جنت شیراز.

معرفی جاهای دیدنی اطراف باغ جنت شیراز

شهر شیراز، از آن دسته شهرهایی است که در هر نقطه از آن با یک جاذبه گردشگری شگفت انگیز و بی نظیر رو به رو خواهید شد. در اطراف هر کدام از جاهای دیدنی شیراز، چند جاذبه متفاوت دیگر وجود دارد که واقعا حیف است به دیدن یکی از آن ها برویم و دیدن دیگر جاذبه ها را از دست بدهیم. معمولا افرادی که به شیراز می روند در هر روز، به بازدید چند مکان مختلف می پردازند. در نزدیکی باغ جنت نیز، چند نمونه از باغ ها و اماکن تاریخی شیراز واقع شده است. که در ادامه یادداشت به معرفی آن ها می پردازیم.

  • باغ عفیف آباد: باغ عفیف آباد از جمله باغ های خوش رنگ و لعاب باز مانده از دوران قاجار است که امروزه بخشی از آن تبدیل به موزه نظامی شده است. متاسفانه نرگس آبیار کارگردان سینما در حال ساخت یک سریال در این باغ تاریخی است و تا کنون آسیب هایی به آن وارد ساخته است.
  • آرامگاه سعدی: این بنای زیبا و رنگارنگ محل دفن سعدی شیرازی شاعر بزرگ عاشقانه های فارسی است که با نام سعدیه یا آرامگاه سعدی شناخته می شود.
  • باغ نارنجستان قوام: در فاصله ای نه چندان دور از باغ جنت، باغ نارنجستان قوام واقع شده است که باغ و عمارت تاریخی اش در بین تعداد زیادی از مردم، به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می شود.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی کوه های مریخی چابهار + بررسی به کوه های مریخی چابهار و بهترین زمان سفر به آن

سخن پایانی

شما در این مقاله با باغ جنت شیراز آشنا شدید. همچنین از امکانات و موقعیت های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهم‌ترین ویژگی ها و امکانات باغ جنت شیراز کدامند؟

مجموعه ورزشی، غرفه‌های مختلف، وسایل بدنسازی، پارکینگ عمومی، آلاچیق، فضاهای سرسبز، نمازخانه، وضوخانه، سکو برای استراحت، آب‌نماهای سراسری، فضاهای سرگرمی، زمین فوتبال، میزهای پینگ‌پنگ، زمین‌های بازی کودکان، کمپ نوروزی، کانکس، دریاچه مصنوعی، قایق‌سواری، سینما ۴بعدی، سرویس بهداشتی.

قدمت باغ جنت شیراز به چه دوره‌ای مربوط می‌شود؟

قدمت باغ جنت شیراز با عمر ۱۷۸ ساله به سال ۱۲۲۳ خورشیدی و به زمان قاجار برمی‌رسد.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید