مکان های دیدنی قشم

جذاب ترین جاهای دیدنی قشم کدامند؟ معرفی 10 مورد از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قشم و جزایر اطراف آن

اگر تابه‌حال به قشم نرفته‌اید بیشتر از این زمان را از دست ندهید. این جزیره که چند سالی است به منطقه آزاد تبدیل شده است و موقعیت‌های گردشگری و طبیعی فراوانی دارد. جاذبه‌های گردشگری قشم ازجمله طبیعت بکر، آثار تاریخی، امکانات تفریحی و مراکز خرید در این سفر در انتظار شماست. اما پیش از اینکه سفر به قشم را شروع کنید، بهتر است با جاهای دیدنی این جزیره آشنا شوید. این را هم به خاطر داشته باشید که بیشتر جاذبه های گردشگری قشم پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر جزیره هستند که در این مقاله با ما همراه باشید که به بررسی مکان های دیدنی و جذاب قشم بپردازیم.


فهرست مطالب


معرفی مکان های دیدنی و جذاب قشم

1.دره ستارگان

اگر از قشم راه ساحل جنوبی را در پیش بگیرید به روستای برکه خلف می‌رسید. و با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، منطقه‌ای وسیع جلوی رویتان قرار می‌گیرد که پر است از کوه‌های تو در تو و رسوبی.گذشت زمان و باد و طوفان از این منطقه، ستون‌ها، دالان‌ها و حفره‌های تو در تویی ساخته است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آبشار های لرستان را بخوانید.همینکه از بین دالان‌های تو در توی آن عبور کنید آسمان آبی بالای سرتان خودنمایی می‌کند و اگر باد هم بیاید همه چیز تکمیل می‌شود تا فضایی وهم‌آلود را به وجود آورد.

دره ستارگان

محلی‌ها به این دره، دره ستاره افتاده می‌گویند و معتقدند حدود دو میلیون سال پیش، ستاره‌اى از آسمان افتاده و سنگ و خاک و ماسه‌ها را به شکل‌های عجیبی درآورده است.

2. بندر لافت، از قشنگترین مکان های دیدنی قشم

اگر بخواهید غروب خیلی قشنگ جزیره را ببینید و خانه‌های روستایی زیبای قشم را، راهش رفتن به بندر لافت است. بندر لافت در شمال غربی قشم قرار گرفته و زمانی مرکز جزیره بوده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سفرهای دلپذیر با قطار را بخوانید. دقیقا همان زمانی که مردمش با لنج به دل دریا می‌زدند. مشخصه اصلی لافت، بادگیرهای بلند و کوچه‌پس‌کوچه‌های باریکش است و لنج‌ها و قایق‌ها و قرار گرفتن خانه‌ها در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند. همه اینها در کنار زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا، هر تازه واردی را مجذوب می‌کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاهای دیدنی بندرعباس که هرگز نباید از دست بدهید

3. جنگل‌های حرا

جنگل های حرا اسم قشم با جنگل‌های حرا گره خورده است. جنگل‌هایی که زیبایی‎ و شگفتی پنهان و پدیدار شدن‌ ناگهانی‌اش از زیر آب حیرت هر ببیننده‌ای را به دنبال دارد. جنگل‌های حرا که در منابع نوشته شده درختان مانگروی آن را یک ایرانی از هند به قشم آورده، در شمال جزیره قرار گرفته. و با بالارفتن آب به زیر آب می‌روند و همین که آب پایین برود، دشت وسیعی از درختان حرا از دل آب بیرون می‌آید که شگفتی هر بیننده‌ای را به دنبال دارد. این شگفتی وقتی دوچندان می‌شود که بدانیم این جنگل‌ها در آب‌های شور زندگی می‌کنند.

مکان های دیدنی قشم

جنگل‌های حرا عمری ۳۰ تا ۴۰ میلیون ساله دارند و از عجایب هفتگانه جزیره قشمند. این جنگل‌ها از بندر لافت تا روستای سهیلی و در فضایی ۷ هزار و ۲۳۶ هکتار متری کشیده شده‌اند. عمق آب منطقه‌ای که جنگل‌های حرا در آن قرار دارد بیشتر از یک تا یک و نیم متر نیست. و همین مسئله باعث می‌شود با فروکش کردن آب دریا ۶ تا ۷ ساعت نمایان شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی شیراز در شب را بخوانید.

4. تنگه چاهکوه، از بهترین مکان ها دیدنی قشم

یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم، تنگه چاهکوه است. ۷۰ کیلومتر مانده به شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، دره‌ای قرار گرفته که با قدم گذاشتن در آن وارد دنیایی رازآلود می‌شویم.تنگه چاهکوه در دل کوهی سنگی‌ست. و همین که پا در آن بگذارید با فضایی عریض با دیواره‌هایی بلند مواجه می‌شوید. اما این وضعیت چندان دوام ندارد و اگر به سمت جنوب دره بروید از عرض راه کم می‌شود و آنقدر راه باریک می‌شود که دیگر به زحمت می‌توان آسمان را آن بالا دید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
محبوب‌‌ترین جاهای دیدنی ایران

شاید این باریک شدن راه حتی راه رفتن را دچار مشکل کند ولی در ادامه دالان‌هایی قرار گرفته که می‌شود قدری در آن نشست و خستگی در کرد. همانطور که از اسم دره پیداست، دره، چا‌ه‌های زیاد اما کم عمقی هم دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی ایران در زمستان را بخوانید. چاه‌هایی که اهالی روستای چاهو آن را برای ذخیره و هدایت آب باران حفر کرده‌اند و هرکدام از آنها قدمتی باستانی دارند.

5. سد و روستای گوران

در ساحل شمالی جزیره قشم و ۸۰ کیلومتر مانده به این جزیره، سد تاریخی گوران در روستای گوران قرار گرفته که هر کدام از قسمت‌هایش مربوط به یک دوره تاریخی است. ساخت پی آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد. تاج آن را ساسانیان ساختند و خود سد را بالاخره پهلوی‌ها تمام کردند.قدم گذاشتن در روستای گوران خودش سفر جداگانه‌ای است و تنها به دیدن سد گوران محدود نمی‌شود. گوران که از کلمه گبران گرفته شده و زرتشتیان در آن زندگی می‌کردند. جایی است که در آن بیشتر قایق‌ها، لنج‌های ماهیگیری، لنج‌های باری و مسافربری ساخته می‌شود. و هر طرف را که نگاه کنید عده‌ای مشغول سرهم کردن چوب ساج و تنه درختان محلی و پیچ و مهره کردن آنها هستند.

6. دره تندیس ها

از جنگل حرا که به سمت روستای طبل و از آنجا روبه پایین و به سمت سلخ برویم در نزدیکی‌های بام قشم به دره بزرگی می‌رسیم که به خاطر تندیس‌های بزرگش به آن دره تندیس‌ها می‌گویندااین دره مثل دره ستارگان است. اما وسعتش از دره ستارگان بیشتر است و بزرگی تندیس‌هایش آدم را خیره می‌کند. اگر در دره تندیس‌ها بایستید شاید تصورش را هم نکنید، در این دشت خشک که ترک‌های گلی آن را پوشانده زمانی دریا وجود داشته و ماهی‌های زیادی در آن زندگی می‌کرده‌اند. اما وجود صدف‌هایی که کف دره را پوشانده تصویر آن دریای پر آب را برایمان زنده می‌کند.دره، پر است از انواع اشکال جالب و شگفت‌انگیز که انگار هنرمندی توانا آنها را به وجود آورده و سال‌ها مشغول تراشیدن سنگ‌ها بوده است. حال آنکه همه اینها کار باد و باران است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
مقایسه هتل های هما و استقلال تهران

7. جزیره ناز، از مکان های دیدنی قشم

از مکان های دیدنی جزیره قشم جزایر اطراف آن و یکی از بهترین‌هایش جزایر ناز است. جزایر ناز ۲۲ کیلومتر با قشم فاصله دارد. اینجا جایی است که صدف‌های رنگارنگ و عروس‌ دریایی‌ها در ساحلش انتظارتان را می‌کشند. و می‌توانید با پاى پیاده یا ماشین‌تان به اندازه یک کیلومتر در آب‌هاى خلیج‌فارس پیش‌روی کنید. اگر اهل غواصی هم هستید سایت‌هاى بکر و منحصربه‌فردی براى غواصى در محدوده جزیره وجود دارد.

جزیره ناز

جزیره ناز تقریباً سه هکتار است. ساحل شنی ندارد و دیواره‌های صخره‌ای به ارتفاع ۵ تا ۱۰ متر اطراف آن را گرفته است. در زمان جزر با پسروی کامل آب دریا، برای مدت کوتاهی، باریکه‌ای از خشکی جزایر ناز را به ساحل قشم وصل می‌کند. هر چند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مى‌توانید از بالای ناز، تنگه هرمز و جزیره لارک را ببینید. اینجا بهشتی است که از آن غافل بودیم. تماشای فلامینگوها و مرغان دریایی جزیره را هم از دست ندهید

8. جزیره هنگام

جزیره هنگام در جنوب مرکزی جزیره قشم، در ۲ کیلومتری این جزیره و در جلوی روستای شیب دراز واقع است. جزیره هِنگام که قدیمی‌ها به آن هنجام و هنیام هم می‌گفتند، ۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پر است از معادن نمک،خاک و سرب.از مکان های دیدنی قشم جدا از مردم که به ماهیگیری مشغولند، تأسیسات بندری انگلیسی‌هاست. به اضافه اینکه تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره، لاک‌پشتان دریایی و سواحل زیبای صخره‌ای و شنی انتظارمان را می‌کشند.شنا و غواصی در سواحل بکر، هنگام را خواستنی‌تر می‌کند. این جزیره، یک بازارچه ساحلی هم دارد که زن‌ها و مردهای جزیره دست‌ساخته‌هایشان را در آن می‌فروشند، عده‌ای نان می‌پزند و عده‌ای سمبوسه دست گردشگرها می‌دهند و صدای سنج و دمام هم به راه است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با معروف‌ترین کلیساهای ایران

9. جزیره هرمز

بعد از گشتن در همه اینها می‌رسیم به جزیره هرمز، جزیره قرمز رنگ قشم. چند سالی‌ست که اینجا جزو محبوب‌ترین جاهای دیدنی قشم است. و علتش هم خاک قرمز رنگی‌ست که زمین را فرش کرده. هرمز به اندازه جزایر ناز و هنگام بکر نیست. ولی جاهای بکری هم می‌توان در آن پیدا کرد، مثل ساحل محیط زیست و ساحل مفنق که ۴۵ دقیقه با خود هرمز فاصله دارد.

مکان های دیدنی قشم

هرمز، جاهای دیدنی زیادی دارد، مثل دره مجسمه‌ها. ولی گل سرسبد دیدنی‌هایش تنگه هرمز است. تنگه‌ای که بالایش می‌ایستید و از بالای پرتگاهی بلند و حیرت‌انگیز رفت و آمد کشتی‌ها را آن پایین تماشا می‌کنید و به وجد می‌آیید.

10. قلعه پرتغالی ها در جاهای دیدنی قشم

قلعه پرتغالی ها از دیدنی های قشم و هرمز است که در لیست مکان های دیدنی طبیعی قشم قرار نگرفته است؛ اما بااین‌حال واقعا تماشایی است. ساخت این قلعه به زمان حضور پرتغالی ها در جزیره هرمز باز می‌گردد. آنها برای ساخت قلعه از خاک سرخ جزیره استفاده کرده‌اند. علاوه بر این، پرتغالی ها در ساخت این قلعه از معماری ایرانی بهره برده‌اند.ازجمله فضاهایی که در قلعه پرتغالی ها وجود دارد می‌توان به انبار تسلیحات، آب انبار و سالن‌های متعدد اشاره کرد.قلعه پرتغالی ها در ساحل دریا ساخته شده است. پس از بیرون‌آمدن از قلعه با کمی دقت احتمالا می‌توانید پرندگان دریایی نظیر پلیکان و مرغ ماهی‌خوار را در این ساحل ببینید.

سخن پایانی

شما در این این مقاله با مکان های دیدنی قشم آشنا شدید.همچنین از اصلاعات و مسیرهای آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
درباره ارگ علیشاه تبریز + ارگ علیشاه تبریز (ارگ تبریز) کجاست؟

سوالات متداول

لقب جزیره قشم چیست؟

جزیره قشم به دلیل تنوع جاهای دیدنی طبیعی به «جزیره عجایب هفت‌گانه» مشهور است.

دره ستارگان قشم چگونه به وجود‌ آمده است؟

به اعتقاد ساکنان محلی، بر اثر برخورد ستارگان با زمین به وجود آمده است و ازاین‌رو آن را دره ستارگان می‌خوانند.

پیشنهاد ما به شما

هتل های ارزان اردبیل را بشناسید

آیا دوست دارید در یکی از هتل های ارزان اردبیل اقامت کنید که هم با …

دیدگاهتان را بنویسید